Denník N

Prezidentské voľby 2019 a dnes: čo robila Čaputová inak ako Korčok a ako dlho dokáže Fico tajiť svojho kandidáta

Prezidentskí duelanti z roku 2019 Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Prezidentskí duelanti z roku 2019 Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj pred piatimi rokmi sa verejnosť finálne rozhodnutie o tom, kto bude kandidátom najsilnejšej vládnej strany, dozvedela až v januári. Prím v kampani vtedy hrali domáce témy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tak ako pred piatimi rokmi, aj pred prezidentskými voľbami v roku 2024 sa reálny súboj o post hlavy štátu rozbehne až v januári, teda prakticky tri mesiace pred samotným hlasovaním.

Dovtedy totiž nebude potvrdené, kto naozaj bude kandidovať. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) cez víkend oznámil, že sa mieni rozhodnúť až počas vianočných sviatkov. Druhý z dvojice favoritov, Ivan Korčok, vyčkávanie lídra Hlasu kritizuje.

No nie je to nič nové. Aj pred voľbami v roku 2019 bol kandidát Smeru, ktorého členom bol vtedy aj Pellegrini, známy až po Vianociach. V porovnaní s predchádzajúcou kampaňou, po ktorej sa prezidentkou nakoniec stala Zuzana Čaputová, je dnes situácia o niečo jasnejšia aspoň na stredopravej časti spektra.

Podobností s prezidentskými voľbami spred piatich rokov je viacero. Pozreli sme sa aj na to, na akých témach v tomto čase, teda na začiatku decembra, stavala svoju kampaň Zuzana Čaputová, a či je tu rozdiel pri porovnaní s Ivanom Korčokom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Maroš Šefčovič

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Robert Mistrík

Štefan Harabin

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie