Denník N

Vývoj bojov (650. deň): Na hraniciach pre protesty stoja člny, ktoré súrne potrebujú Ukrajinci pri Dnipre

Ukrajinskí vojaci počas vylodenia na ľavej strane rieky Dnipro. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci počas vylodenia na ľavej strane rieky Dnipro. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ako sa Ukrajinci pri Krynkách bránia ruskej presile. 
  • Veliteľ jednotky útočných dronov Maďar sa sťažuje, že mu na hraniciach stojí pre protesty pomoc.
  • Video ukazuje, že Rusi majú niečo viac ako minútu, kým ich zneškodní ukrajinský dron.
  • V noci zasa útočí dron Baba Jaga.
  • Situácia pri Krynkách je však ťažká aj pre Ukrajincov. 
  • Video dňa: Niekedy ochrana tankov pred dronmi funguje. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 4. decembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinskí mariňáci držia veľkú časť dediny Krynky na východnom brehu rieky Dnipro. Je to jeden z mála svetlých bodov pre Ukrajincov na fronte. Vylodili sa tu zhruba v polovici októbra a ani po takmer dvoch mesiacoch ich Rusi nedokázali vytlačiť späť na druhý breh.

Nedarí sa im to ani napriek tomu, že tu majú vysokú prevahu v počte vojakov, možno až 10 k 1. Ukrajincov, ktorí neustále rotujú, je tu niekoľko stoviek, Rusov treba rátať v tisíckach.

Navyše, ako povedal jeden ukrajinský vojak pre BBC, Ukrajinci musia stále so sebou nosiť zásoby: generátory, vodu, jedlo či muníciu.

Hlavným dôvodom je to, že ukrajinské drony ovládajú nebo bezprostredne nad dedinou. Ruskí vojaci hovoria, že prieskumné drony im neustále bzučia nad hlavami a ľahko sa môžu stať terčom kamikadze dronov.

V Krynkách pôsobí aj jeden z najznámejších ukrajinských veliteľov jednotky útočných dronov. Volá sa Robert Brovdi, pochádza z Užhorodu a jeho prezývka je Maďar, čo nie je náhoda, keďže má maďarský pôvod. Pravidelne zverejňuje videá a organizuje aj zbierky pre svoju jednotku.

V jednom z posledných videí ukázal, ako sa protesty na ukrajinských hraniciach v Poľsku a na Slovensku dotýkajú ukrajinských vojakov v Krynkách a spomaľujú dodávky pomoci pre ukrajinské jednotky na fronte.

Autodopravcovia sa sťažujú, že ukrajinskí kamionisti majú od začiatku invázie voľný pohyb po Európe. Na hraniciach sa tvorili posledné dni 20-kilometrové rady. V utorok ráno sa doprava aspoň na slovenských hraniciach vo Vyšnom Nemeckom obnovila, v Poľsku však protesty pokračujú.

„Ukážem vám, akých pekných východoeurópskych susedov máme,“ hovorí ironicky 47-ročný vojak.

Maďar na videu stojí pred

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie