Denník N

Atentátmi na sikhov si Módí pohneval USA aj Kanadu. India sa čoraz viac vzďaľuje od demokracie

Protest v Pakistane. Foto - TASR/AP
Protest v Pakistane. Foto – TASR/AP

India je podozrivá z vraždy kanadského sikhského aktivistu a z plánovania ďalšej v Spojených štátoch. Tie si však nemôžu dovoliť prísť o spojenca v Ázii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte pred necelým desaťročím to bol politik, ktorého Spojené štáty odmietali pustiť na svoje územie.

Zákaz pre Naréndru Módího však prestal platiť už v roku 2014, keď sa z neho stal najmocnejší muž Indie, krajiny, ktorá sa tento rok stala najľudnatejšou na svete.

India je posledné roky považovaná za spojenca Západu. Hlavným dôvodom je najmä Čína, ktorá vníma Západ – a hlavne USA – ako nebezpečného rivala v regióne.

India má byť pre Západ akýmsi nárazníkom čínskych záujmov, no nie vždy to tak vyzerá.

Pre Indiu zostáva napríklad Rusko jedným z najdôležitejších dodávateľov vojenskej techniky, najmä samopalov typu kalašnikov, ako aj jednej z dvoch lietadlových lodí, ktoré má k dispozícii.

Ešte väčším problémom je to, že India sa čoraz viac vzďaľuje od demokratických princípov a kritici ju prirovnávajú k „autokracii s voľbami“.

Najnovšie to má dokazovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Svet

Teraz najčítanejšie