Denník N

Možnosť, že sa zmení volebný systém, je čoraz menšia. SNS hovorí, že ju nepodporí

Predsedovia koaličných strán - Peter Pellegriny, Robert Fico a Andrej Danko Foto N - Tomáš Benedikovič
Predsedovia koaličných strán – Peter Pellegriny, Robert Fico a Andrej Danko Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj keď to ešte pred pár týždňami vyzeralo ako pomerne vážna možnosť, dnes je už šanca na zásadné zmeny volebného systému na Slovensku malá.

Za je hlavne Hlas a Smer. Opozičné KDH má záujem zvýšiť počet volebných obvodov z jedného na osem. Na rozšírenie počtu volebných obvodov a na zmenu pomerného volebného systému na iný, napríklad na zmiešaný, je potrebná zmena ústavy. Za zmeny teda musí hlasovať najmenej 90 poslancov.

Smer a Hlas majú spolu 69 poslancov, KDH má v parlamente 12 mandátov a SNS ďalších 10. Strana Andreja Danka však za zmenu ústavy hlasovať nechce. Predseda SNS hovorí, že jeho strane súčasný systém vyhovuje.

Podporiť zmeny nemieni ani žiadna ďalšia opozičná strana. Smer, Hlas a KDH by tak pri prípadnom hlasovaní mali dohromady len 81 hlasov.

O možnosti zmeny volebného systému sa v programovom vyhlásení vlády Roberta Fica píše len opatrne. „Vláda rešpektuje, že zmena volebného systému, osobitne počtu volebných obvodov, vyžaduje zmenu Ústavy Slovenskej republiky,“ píše sa v dokumente, podľa ktorého je vláda „pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom zmeny počtu volebných obvodov“.

Chceli by zmiešaný systém

Hlas o zmene volebného systému hovoril už vo svojom predvolebnom programe. „Otvoríme diskusiu o zmene volebného systému tak, aby každý okres mal v Národnej rade Slovenskej republiky svojho zástupcu, ktorý by riešil problémy daného regiónu,“ písalo sa v ňom.

Predseda strany Peter Pellegrini zmenu systému naposledy spomenul

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

KDH

Robert Fico

Smer

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie