Denník N

Juraj bol génius. Všetko mal v hlave a už začal písať aj tretiu Perinbabu, hovorí producentka Deana Jakubisková

Deana Horváthová-Jakubisková na tlačovej konferencii k filmu Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety. Foto - TASR
Deana Horváthová-Jakubisková na tlačovej konferencii k filmu Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vo štvrtok 7. decembra prichádza do kín jeden z najočakávanejších slovenských filmov. Perinbaba a dva svety je posledné dielo Juraja Jakubiska a nadväzuje na jeho kultovú rozprávku z roku 1985.

Novinári film už videli na špeciálnej projekcii, po ktorej sme sa porozprávali s producentkou filmu, herečkou a režisérovou manželkou Deanou Horváthovou-Jakubiskovou.

V rozhovore hovorí:

  • kedy vznikol nápad urobiť pokračovanie a kedy sa film nakrúcal;
  • čo všetko stihol dokončiť Juraj Jakubisko;
  • prečo nahovorila novú Perinbabu ona;
  • čo znamenalo odkladanie premiéry pre producentku a čo pre režiséra;
  • aké materiály z režisérovej pozostalosti zvažuje vydať.

Koľkokrát ste už videli tento film?

Nespočetnekrát. Ale vždy ho vnímam trochu inak.

Po novinárskej projekcii padla otázka, či sme všetky zábery s herečkou Giulettou Masinou už videli v prvej Perinbabe alebo nie. Viacerí sme si neboli istí.

A práve to je Jurajova genialita aj mágia filmu. On mal vždy celý film najskôr v hlave. Napríklad teraz chcel – a trval na tom –, aby príroda bola súčasťou filmu. Odmietal točiť v ateliéri pred modrým pozadím. To bude umelé, povedal. Dopredu presne vedel, o čom bude príbeh, čo a kde sa bude dotáčať, ktoré scény potrebuje mať dvakrát. Napríklad zábery v jaskyniach.

Film sa nakrúca po záberoch – 365A, 412B, to nie je tak, že sa jednotlivé scény robia súčasne. Keď sme večer o desiatej skončili nakrúcanie, Juraj celému štábu presne povedal, čo bude na druhý deň. A ráno si každý našiel v mailoch storyboard s opísanými zábermi scén, či pôjde o polodetail alebo o celok, aké potrebujeme kostýmy a rekvizity. Celý štáb vždy všetko vedel.

Kedy presne nový film vznikal a kedy ste ho dokončili?

S nápadom urobiť pokračovanie Perinbaby prišiel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Rozhovory

Silné ženy

Životy žien

Kultúra

Teraz najčítanejšie