Denník N

Pre zdravú pleť nepotrebujete desať prípravkov, dá sa to aj jednoduchšie, hovorí biochemička

Biochemička Vendula Ficelová. Foto - archív V. F.
Biochemička Vendula Ficelová. Foto – archív V. F.

Odborníčka vysvetľuje, na čo sú dobré pleťové séra, ako čistiť pleť pri športe a prečo používať opaľovací krém aj v zime.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ľudia sa často ani nenechajú prezrieť kozmetičkou a dávajú na seba piate cez deviate. Ak má niekto napríklad aknóznu pokožku, môže si ešte viac ublížiť, vraví biochemička Vendula Ficelová.

Pracuje ako národná školiteľka pre popredných českých distribútorov kozmetických značiek, ktoré sa špecializujú na starostlivosť o pleť. O kozmetike informuje aj cez svoj instagramový profil.

„Občas sa ma na Instagrame dámy pýtajú, či už majú skutočne kompletnú rutinu. Pošlú mi fotku a tam vidím až zarážajúce množstvo produktov. Ak sa predtým o pleť pravidelne nestarali, toľko prípravkov na ňu vytvára obrovský nápor a môže ju dráždiť,“ vysvetľuje.

V  rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • ktoré produkty vám stačia na starostlivosť o pleť;
  • prečo by mal byť opaľovací krém súčasťou každodennej starostlivosti o pleť;
  • aké účinky majú najčastejšie používané pleťové séra a aké sú zásady ich používania;
  • aké najčastejšie chyby robíme pri starostlivosti o aknóznu pleť;
  • prečo nemá rada označovanie kozmetiky „s chémiou“ a „bez chémie“.

Aké najčastejšie chyby robia z vašej skúsenosti ľudia pri starostlivosti o pleť? 

Informácií o tejto téme je tak strašne veľa, až sa ľudia boja, či nevynechali nejaký dôležitý krok. Alebo majú pocit, že hneď potrebujú konkrétny produkt, ktorý niekde vidia. Nenechajú sa prezrieť kozmetičkou, ale dávajú na seba piate cez deviate. Majú veľa produktov, ktorých použitie nemá dohromady hlavu a pätu a hlavne nie sú vhodné pre ich typ pleti alebo ich problém. Obzvlášť keď má niekto aknóznu pokožku a skúša rôzne veci, môže si ešte viac ublížiť. Alebo keď má niekto ružovku, tam je namieste už dermatologické ošetrenie.

U influenceriek a influencerov, ktorí sa zameriavajú na starostlivosť o pleť, často vidíme pomaly 10-krokovú starostlivosť. Môžem sa o pleť kvalitne postarať aj s pár produktmi?

Niekto má dokonca aj viac ako 10 krokov. Občas sa ma na Instagrame dámy pýtajú, či už majú skutočne kompletnú rutinu. Pošlú mi fotku a tam vidím až zarážajúce množstvo produktov. Zvyčajne sa to stáva vtedy, keď si nájdu vrásky, zľaknú sa a chcú mať potom čo najviac prípravkov. Ak sa predtým o pleť pravidelne nestarali, toľko prípravkov na ňu vytvára obrovský nápor a môže ju dráždiť. Potom nevieme, či to spôsobuje jeden z nových produktov alebo ich kombinácia. Ak však niekomu veľké množstvo vyhovuje, nechcem mu to vyhovárať.

Ako by tá rutina starostlivosti o pleť mala ideálne vyzerať? 

Základ je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravie

Teraz najčítanejšie