Denník N

Newsfilter: Fico vám zoberie peniaze z druhého piliera a dá ich dôchodcom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kto zaplatí účet. 2. Danko to pochopil. 3. Žilinkovi to spadne na hlavu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Kto zaplatí účet

Je začiatok decembra, štátny rozpočet na budúci rok ešte nepoznáme, ale vieme, komu každému koalícia Smeru, Hlasu a SNS vezme peniaze, aby mohla ďalej rozdávať nad pomery.

Vláda Roberta Fica v pondelok schválila balík osemnástich konsolidačných opatrení, ktoré by už v budúcom roku mali priniesť do rozpočtu takmer dve miliardy eur.

Presné číslo deficitu ešte nevieme, o rozpočte má vláda rokovať budúci týždeň, ale premiér vraví, že tempo ozdravovania verejných financií nebude väčšie ako pol percenta HDP (okolo 600 miliónov eur).

Nesúlad medzi sumou balíka opatrení a sumou tempa konsolidácie je daný tým, na čo sme dlhodobo upozorňovali – čím viac vláda míňa, tým viac peňazí potrebuje nájsť, aby to mala z čoho zaplatiť.

Výsledkom sú vyššie dane pre firmy, banky, menej peňazí pre RTVS (pozdravujeme Richarda Sulíka, na ktorého návrh sa zrušili koncesionárske poplatky), vyššie zdravotné odvody pre zamestnancov i živnostníkov aj nástup do školy od 1. septembra.

Osobitnú pozornosť si však zaslúžia vaše budúce nižšie dôchodky z druhého piliera.

Slabosť predsedu Smeru.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie