Denník N

Hrozí Južnej Amerike nový konflikt? Maduro chce územie, ktoré patrí Guyane

Venzuela aj s časťou Guyany na referendovom grafiti. Foto - TASR/AP
Venzuela aj s časťou Guyany na referendovom grafiti. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako by ste sa cítili, keby susedná krajina zorganizovala referendum o tom, že časť vašej krajiny patrí jej?

Práve to urobil cez víkend venezuelský autokrat Nicolás Maduro, keď vyhlásil „konzultačné“ referendum o spornom území známom ako el Essequibo, ktoré tvorí veľkú časť Guyany.

Výsledok neprekvapil – jednoznačná väčšina hlasujúcich hlasovala za návrat regiónu bohatého na ropu Venezuele.

Hoci Maduro nespresnil, ako chce s týmto výsledkom naložiť, v susednej Guyane sú znepokojení a berú to ako možnú zámienku pre anexiu jej územia, hoci to skôr neočakávajú.

Vyľakaná Guyana

„Musíme byť veľmi ostražití…, pretože vedenie Venezuely sa ukázalo ako veľmi nepredvídateľné,“ citovali Financial Times viceprezidenta tejto jedinej po anglicky hovoriacej krajiny v Južnej Amerike Bharrata Jagdea.

Mohol by Maduro skutočne podobne ako Vladimir Putin v roku 2014 nasadiť vojenskú silu, aby násilím zmenil medzinárodne uznávané hranice?

Venezuelčania v referende hlasovali o tom, či si ich krajina má uplatniť nárok na región Essequibo na západ od rovnomennej rieky. Nárokuje si naň historicky, pričom ide o konflikt starý dvesto rokov.

Dnes územie patrí Guyane, pričom tvorí až dve tretiny jej územia. El Essequibo má 160-tisíc štvorcových kilometrov, čo je približne toľko, koľko má Tunis.

Žije tam približne dvestotisíc obyvateľov, medzi nimi aj pôvodní obyvatelia.

„Hugo Chávez v roku 2004 na návšteve Guyany povedal, že územný spor je ukončený,“ povedal Denníku N politológ z Karlovej univerzity a expert na Latinskú Ameriku Jaroslav Bílek. Venezuela sa tým nároku na bohaté teritórium vzdala, pričom to Chávezovi vraj poradil kubánsky diktátor Fidel Castro.

Hugo Chávez zomrel, a hoci nový autokratický prezident Maduro sľúbil kontinuitu, v otázke Guyany zrazu zmenil názor. Vyhlásil referendum, ktoré malo päť otázok, v ktorých mali voliči vyjadriť svoj názor na budúcnosť regiónu.

Podľa Bílka bola zaujímavá najmä tá posledná.

Ruská salámová taktika

„Pýtali sa občanov, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie