Denník N

Timothy Snyder: Ukrajinský optimizmus sa zmenil na čosi ako temné odhodlanie

Timothy Snyder. Foto - Vladimír Šimíček
Timothy Snyder. Foto – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

S výnimkou Ukrajincov nemusí žiadny iný Európan bojovať – Európa musí túto vojnu len financovať, jej ekonomická prevaha nad Ruskom je enormná, vraví historik Timothy Snyder z Yaleovej univerzity.

V rozhovore spomína, že z Európy často počúva, že Američania Ukrajinu nepodporujú dostatočne. „To je tá najhoršia európska tradícia, keď sa zodpovednosť za všetko dobré aj zlé zvaľuje na Američanov,“ dodáva s tým, že Ukrajina má na to, aby zvíťazila bez ohľadu na to, či bude v Amerike vládnuť Trump alebo nie.

Rozpráva ďalej, ako pochopil, že Rusi používajú potraviny ako zbraň, v čom je vojna medzi Izraelom a Hamasom iná a prečo má pocit, že Trump začína s fašistickou rétorikou.

Ste autorom výroku, že ukrajinské víťazstvo nad Ruskom otvorí región a svet demokracii a dá nám všetkým nádej. Ako to s tou nádejou momentálne vyzerá?

Ukrajincom sa v súčasnej protiofenzíve darí obstojne. Spôsobili oveľa viac strát, než koľko ich utrpeli, získali späť zhruba polovicu územia, ktoré Rusko dokázalo zabrať na začiatku roka 2022. To však neznamená výhru vo vojne – nato musia získať svoj okupovaný juh a Krym.

Všeobecne sa dá povedať, že rozhodujúce pre víťazstvo alebo prehru vo vojne sú ekonomika a zbraňová logistika. V tomto prípade majú Ukrajinci obrovskú výhodu, pretože za nimi stále stojí západná koalícia, ktorá je ekonomicky a zbraňovo oveľa silnejšia než Ruská federácia a jej podporovatelia.

V septembri ste boli naposledy na Ukrajine. Čo vás pri vašej návšteve najviac zaujalo?

Veľa som premýšľal o poľnohospodárstve a Čiernom mori, pri ktorom som bol. Myslím, že čím viac toho o tejto vojne vieme, tým je jasnejšie, že Rusko sa od začiatku snažilo použiť potraviny ako zbraň. Proti Ukrajincom, ale aj v zmysle upevnenia pozície Ruska ako krajiny, ktorá má pod kontrolou dodávky potravín do veľkej časti Afriky a Ázie.

Rusko sa teda snaží sťažiť Ukrajine a svetu život tým, že ničí jej poľnohospodárstvo, poškodilo Kachovskú priehradu, čo narúša zavlažovanie, strieľa na sklady s obilím a prístavy. Zameriaval som sa na to, čo to znamená pre tamojších poľnohospodárov, Odesu, ďalšie prístavy a pre export obilia.

Na čo ste prišli?

V tejto súvislosti je veľmi pôsobivé, že Ukrajinci dokázali niečo, čo by od nich nikto nečakal: totiž zničiť veľkú časť ruskej čiernomorskej flotily a otvoriť koridor na komerčné dodávky obilia v západnom Čiernom mori.

To je ukrajinské námorné víťazstvo, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Donald Trump

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie