Denník N

Cesta do hlbín izraelskej duše 

Časť Izraelčanov prepustených Hamasom. Foto - AP
Časť Izraelčanov prepustených Hamasom. Foto – AP

Brutálne činy Hamasu a udalosti, ktoré nasledovali a trvajú dodnes, drsne zasiahli izraelskú kolektívnu psyché aj jednotlivcov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najväčšia izraelská zdravotná poisťovňa Klalit hlásila, že v októbri sa o 11 percent zvýšilo predpisovanie antidepresív či liekov proti úzkosti, poisťovňa Makabi zaznamenala až dvadsaťpercentný nárast. V lekárňach po celej krajine si všimli, že ľudia si viac kupujú výživové doplnky proti úzkosti a na podporu spánku. Predpokladá sa, že v novembri trend rastu pokračoval.

Ľudia si zároveň častejšie žiadajú terapiu u psychológov, rodinní lekári viac ako inokedy pacientov a pacientky odporúčajú rovno do psychiatrických ambulancií, hoci doteraz boli protokoly také, že sa sprvu skúšalo „vyrozprávať sa“ u psychoterapeuta.

Keď sa niekto telefonicky objednáva vo svojej zdravotnej poisťovni na akékoľvek vyšetrenie, okamžite sa spustí oznam, ktorý mu ponúka pomoc pri psychických ťažkostiach. To platí aj pri elektronickej komunikácii.

V televízii a rádiách beží reklama vystríhajúca pred nadmernou konzumáciou alkoholu, niektorých liekov alebo drog. Ľudí zároveň vyzýva, aby nehľadali skratky na riešenie svojich psychických ťažkostí a zverili sa profesionálom.

Čierna sobota 

Brutálne činy Hamasu, ktorý 7. októbra prepadol Izrael, a udalosti, ktoré nasledovali a trvajú dodnes, drsne zasiahli izraelskú kolektívnu psyché aj jednotlivcov a vyššie napísané to len potvrdzuje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Izraelsko-palestínsky konflikt

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie