Denník N

Je to nešťastný až nebezpečný zásah, prezidentka kritizuje koalíciu za plán rozpustiť špeciálnu prokuratúru

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto - TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto – TASR

Vo vládnej koalícii už dolaďujú detaily. Návrh zjemňujú, aby nedráždil Brusel, špeciálny súd by sa rušiť nemal. K zámerom Robert Fica sa vyjadrila Európska komisia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová kritizuje vládnu koalíciu Smeru, Hlasu a SNS za to, že plánuje rozpustenie špeciálnej prokuratúry. Vládnej väčšine vyčíta, že chce prijať zásadné zmeny orgánov vymožiteľnosti práva narýchlo a bez odbornej diskusie. Prekáža jej, že zmeny by mala vláda Roberta Fica prerokovať už v stredu, ale návrh stále nezverejnili.

Z vyjadrení koaličných predstaviteľov je zrejmé, že základný motív tohto kroku sú personálne zmeny na špeciálnej prokuratúre, nie teda nedostatočnosť či nevýkonnosť inštitúcie, ktorá je súčasťou nášho právneho poriadku už takmer dvadsať rokov. Takýto krok by som považovala za veľmi nešťastný až nebezpečný zásah do personálneho fungovania prokuratúry zo strany politickej moci,“ uviedla prezidentka v stanovisku na otázky Denníka N.

Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd podľa Čaputovej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie