Denník N

Na slávne bitky popri nevere nezostal čas. Prečo filmový Napoleon sklamal

Joaquin Phoenix ako Napoleon Bonaparte a Vanessa Kirby ako Jozefína vo filme Napoleon. Foto - Falcon
Joaquin Phoenix ako Napoleon Bonaparte a Vanessa Kirby ako Jozefína vo filme Napoleon. Foto – Falcon

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je politický geograf

Nepatrím k častým návštevníkom kina. Keď už sa na niečo vyberiem, musím mať dobrý dôvod – napríklad napínavo zostrihaný trailer. A oba trailery, ktoré producenti k filmu Napoleon umiestnili na YouTube, sa mi natoľko páčili, že som do kina šiel.

Samozrejme, že trailer je v prvom rade reklama, a je pochopiteľné, že producenti cielia na čo možno najširšiu skupinu potenciálnych divákov. Je len na režisérovi (a producentoch), aký uhol pohľadu zvolia. A Napoleonov príbeh je natoľko košatý a pestrý, že je možné zvoliť ľubovoľnú etapu jeho života a vybrať mu partnerov a partnerky podľa ľubovôle.

Film, ktorého pozornosť by bola napríklad zameraná na členov Napoleonovej rodiny (zo svojich bratov a sestier urobil monarchov), by prirodzene pôsobil inak než ten, ktorý by sa zameriaval na bezpočet jeho mileniek. Oba by pritom mohli pomerne verne a autenticky reflektovať jeho osobnosť a dobu.

V tomto prípade sa však zdalo, že sa autori pokúsia ponúknuť niečo zo všetkého. Disproporcionalita toho, čo bolo ohlasované, a výsledného projektu je však zarážajúca.

prvom traileri sa objaví prísľub „sledovania vzostupu cisára, milenca, tyrana, legendy“, v druhom dominuje zvolanie „nech žije bojovník, cisár, generál, génius, rebel, tyran“.

Výborne, toto všetko sa o Napoleonovi istotne dá tvrdiť. Respektíve sa na to v jeho veľmi starostlivo zdokumentovanom životnom príbehu dá nájsť dostatok dôkazov.

Keď je mi ponúknutý pohľad na Máriu Antoinettu kráčajúcu na popravisko, na Napoleona hľadiaceho na sfingu, na korunováciu v katedrále Notre Dame, ktorá ako keby „vypadla“ z obrazu Jacquesa-Louisa Davida, či impozantne poňaté bojové scény, mám pocit, že režisér aspoň rámcovo vie, čo chce ukázať a akými cestami sa hrdinov život má uberať.

Vzhľadom na to, že sa divákovi v upútavkách ohlasuje aj to, že Napoleon bude zachytený ako milenec, sú v poriadku aj lascívne pohľady a konverzácie medzi Jozefínou a Napoleonom.

Nemám problém ani s tým, že si režisér do hlavných rolí vybral Vanessu Kirby (35) a Joaquina Phoenixa (49), hoci v skutočnosti bola Jozefína o šesť rokov staršia než Napoleon.

Napoleon milencom

Keď som si – bohužiaľ až po zhliadnutí filmu – pri oboch traileroch rozklikol informácie, ktoré uviedli štúdio Sony Pictures Entertainment a spoločnosť Apple Original Films, zistil som, že film režiséra Ridleyho Scotta má byť „originálnym a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

História

Kultúra

Teraz najčítanejšie