Denník N

Vyskočenú platničku majú už desaťročné deti. Množia sa u nich dospelácke zdravotné problémy

Foto - Julia Raaschová/Unsplash
Foto – Julia Raaschová/Unsplash

Zdravie dnešných detí je oproti predchádzajúcim generáciám v mnohých ohľadoch iné. Odborníci si všímajú, že ich trápia ťažkosti, ktoré boli doteraz výsadou skôr dospelých či dospievajúcich.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj keď majú len desať rokov, majú problémy skôr ako ich rodičia alebo starí rodičia.

„Vyskočené platničky, zablokovaná chrbtica, natiahnutý sval u dvanásťročných alebo dokonca desaťročných detí. Ešte pred piatimi rokmi som nemal žiadnych takýchto pacientov, teraz riešim nejaký taký prípad skoro každý týždeň,“ hovorí fyzioterapeut Petr Šifta.

Za týmito problémami je podľa neho celkovo znížené svalové napätie v kombinácii s takzvanou hypermobilitou kĺbov, ktorá sa dnes veľmi často prejavuje už v nízkom veku. Hypermobilitu možno v skratke vysvetliť ako nadmernú pohyblivosť kĺbov nad fyziologické hranice.

„Svaly tak neudržia pri sebe stavce a kĺby s veľkým rozpätím a pomerne rýchlo vznikajú rôzne blokácie. Už desaťročné deti prichádzajú s bolesťami, ohnutím, zakrivením s úplne rovnakým opisom bolestí, ako majú ľudia vo veku 40 a viac rokov,“ dodáva fyzioterapeut.

Keď prišlo prvé, druhé dieťa s týmito problémami, bral to tak, že sú to „počítačové typy“ a majú problémy preto, že sa nehýbu. No postupne začali prichádzať aj ďalší malí pacienti, ktorí aktívne športujú.

Detí s „čudnými problémami“ kĺbov pribúda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rodičovstvo

Zdravotníctvo

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie