Denník N

400 miliónov, ktoré bol Ficovi čert dlžen

Nepýtajte sa Fica, koho by chcel za partnera, jeho vkus je predsa známy.

Ako sme si už zvykli, Robert Fico ignoruje témy, ktoré sú dôležité, no jemu nevyhovujú, a namiesto nich podsúva verejnosti debaty, ktoré rámcuje tak, ako to vyhovuje jemu. Tento víkend sa na predvolebnom sneme vyhol tomu, aby povedal, či ani o 400 miliónov eur lepší predpoklad výberu daní nie je dôvod na vyhovenie učiteľom a sestrám. Radšej sa snažil zaujať tvrdením, že uvažuje aj o niečom inom ako o vláde jednej strany alebo spolku so SNS.

Poďme od konca. Smeru nevyhovuje, ak sa hovorí o rizikách pokračovania vlády jednej strany alebo rozdelenia si krajiny s teflónovou SNS. Takáto predstava totiž desí priaznivcov pravice až tak, že dáva zabudnúť aj na nedostatky opozície.

Čím viac sa bude Smer tváriť, že je pripravený vládnuť s KDH alebo Mostom-Híd, tým menej budú pravicoví voliči vystrašení a tým menej ich príde k voľbám. Smer nechce vyzerať ako spolok, ktorý zašiel tak ďaleko, že sa už na spoločnom vládnutí nemôže dohodnúť s nikým civilizovaným. Žiaden iný účel nemali víkendové reči, že si do koalície chcú vyberať medzi SNS, KDH alebo Mostom-Híd.

A teraz o aktuálnej téme, ktorej by sa premiér rád vyhol. V pondelok ministerstvo financií oznámi daňovú prognózu, podľa ktorej má štát tento rok k dispozícii o 400 miliónov eur viac, ako sa píše v platnom rozpočte.

Oficiálne to je síce do pondelka tajné, no aj vo väčších obciach ako Bratislava je ťažké niečo také utajiť. V pondelok však už premiér tak či tak nebude mať možnosť sa tváriť, že o peniazoch navyše nevie, a bude musieť vysvetliť, prečo by ich nemal dať školám alebo sestrám.

Argument, že nemôže len tak otvárať rozpočet, nesedí. Na správy o lepšom výbere daní predsa vždy reagoval tým, že rýchlo našiel spôsob, ako ich minúť. Iba žeby teraz povedal, že lepší výber použije vláda na rýchlejšie znižovanie deficitu (aspoň spomenúť takú možnosť bolo treba).

Nemôže použiť argument, že je to len prognóza, že to ešte nie sú hotové peniaze. Za Kažimíra na rozdiel od Počiatkových čias ministerstvo financií prognózuje konzervatívne, čo v praxi znamená, že s odstupom času väčšinou musí odhady zlepšovať, nie zhoršovať.

Fico by nemal opakovať ani tvrdenie, že jeho vláda nemôže robiť rozhodnutia, ktoré budú musieť platiť budúce vlády. V prvom rade je úplne bežné, že jedna vláda zaväzuje druhú. Len minimum dôležitejších rozhodnutí akejkoľvek vlády nevytvára záväzky pre ďalšiu.

Ak by Smer myslel vážne predvolebnú striedmosť, nefinišoval by tak zúrivo s IT tendrami (vyše 200 miliónov eur), bratislavským obchvatom (56 miliónov ročne po 30 rokov) či s veľkým železničným tendrom za vyše 300 miliónov eur.

A hlavne, neexistuje politická strana, ktorá by popierala oprávnenosť základných požiadaviek lekárov a sestier. Naopak, ak by sme brali predvolebné vyjadrenia opozičných strán vážne, tie by im dali oveľa viac, ako predbežne sľúbil Smer.

V Smere by mohli argumentovať, že správny hospodár nerozhoduje o stovkách miliónov eur pod tlakom, v panike a z mesiaca na mesiac. To by však len teraz nedávno nesmeli mať za sebou zvyšovanie počtu policajtov, ktoré zvládli za pár týždňov v hystérii, ktorú sami vyvolali.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Voľby 2016

Komentáre

Teraz najčítanejšie