Denník N

Kto rozpútal vojnu na Ukrajine? Všetky stopy vedú k Putinovi, opisuje bod po bode nový film

Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2022. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2022. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Od začiatku totálnej invázie na Ukrajinu prešlo už vyše 650 dní. Vojna sa však nezačala vlani vo februári, ale už pred deviatimi rokmi obsadením Krymu a rozpútaním bojov na Donbase.

Predstavitelia Kremľa na čele s prezidentom Vladimirom Putinom dodnes tvrdia, že konflikt spustili Ukrajinci a kolektívny Západ.

Ruský nezávislý portál Projekt v novom dokumente túto verziu kompletne vyvracia a na základe množstva svedectiev a analýz konštatuje, ako ju odštartovalo Rusko.

„Dôkazov je tak veľa, že z nich raz vznikne múzeum,“ hovorí v záverečných scénach ruský investigatívny novinár Andrej Zacharov, ktorého Moskva medzičasom zaradila na zoznam zahraničných agentov.

Jeho film chváli aj známy ukrajinský reportér Ilľa Ponomarenko, ktorý vyzval všetkých svojich sledovateľov, aby si ho pozreli.

Kto začal vojnu? Putin

Ruskí nezávislí novinári podrobne opisujú udalosti, ktoré sa začali pred desiatimi rokmi a vyústili až do totálnej vojny z februára 2022. Okrem odpočutých telefonátov či satelitných snímok využívajú predovšetkým verejné vyhlásenia vojakov a politikov, ktorí sa na nich sami zúčastnili.

Zhrňme si ich základné tvrdenia:

  • na začiatku celého procesu boli

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie