Denník N

Rodičia by mali Vianoce spojiť nielen s darčekmi, ale vyzdvihnúť aj kvality dieťaťa, hovorí detská psychologička

Mária Tóthová Šimčáková. Foto N - Tomáš Pobuda
Mária Tóthová Šimčáková. Foto N – Tomáš Pobuda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obdarovať niekoho je ten najkrajší pocit. Skúste to aj vy a darujte blízkym nekonečné dáta od O2.

Naše deti sú trošku egocentrickou generáciou, je dôležité viesť ich k tomu, že Vianoce sú aj o darovaní, hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Odborníčka približuje, že deti by sa mali zamyslieť, čo by mohlo potešiť ich blízkych, a odporúča, aby to bola napríklad vyrobená vec. „Deti nepotrebujú peniaze na darčeky. Ide o proces darovania.“

V rozhovore hovoríme aj o tom:

  • ako s deťmi komunikovať, ak odhalia, že Ježiško neexistuje;
  • čo robiť, ak majú naši blízki o darčekoch inú predstavu;
  • že pri vianočnom stromčeku treba dieťa povzbudiť, nie kritizovať;
  • ako si nastaviť pravidlá obdarovania po rozvode rodičov;
  • prečo je dobré, ak deti odmala chystajú darčeky pre blízkych.

Od akého veku má zmysel dávať deťom vianočné darčeky? Nie je napríklad darček pre novorodenca skôr darčekom pre jeho rodičov?

Malé deti určite ešte nevnímajú svet našimi očami. Je to len o tom, že dospelí chcú dieťaťu niečo darovať. Do dvoch rokov majú deti radosť z čohokoľvek, čo dostanú.

Je milé, keď vidíme, že dieťa sedí pod vianočným stromčekom a je obkolesené darčekmi. Sú to spomienky pre nás dospelých. Neskôr to možno preň budú zaujímavé fotografie, ale principiálne si dieťa neuvedomuje, čo sa okolo neho deje v zmysle konkrétneho zážitku. Ak mu niečo chceme darovať, určite to robme, ale robíme to viac pre seba ako pre to dieťa.

Pred pár rokmi ma zaskočilo, keď jedna youtuberka, ktorú som v tom čase sledovala, zverejnila, že svoje dieťa nebude s partnerom viesť k tomu, že darčeky nosí Ježiško. Čo na tento prístup hovoríte?

Je dôležité, akým spôsobom rodič vychováva dieťa, aká je jeho výchovná vízia. Sú tam jednoznačne aj nejaké tradície, ktoré si rodina vytvorí. Ak to naozaj bude tak, že tam nedáme to všeobecné – Ježiška, Deda Mráza, Mikuláša, akokoľvek pomenujeme osobu, ktorá v rámci Vianoc obdarúva – je to, samozrejme, na rozhodnutí rodiča.

Moje deti napríklad dlhodobo, aj napriek tomu, že realita ich už dobehla, trvajú na tom, aby to malo podobu nejakej čarovnej moci.

Väčšina rodičov rovnako ako vy deťom hovorí, že darčeky nosí Ježiško, a potom riešia, či dieťa ešte na Ježiška verí alebo nie. Je dobré v istom veku deťom odhaliť, že darčeky nenosí Ježiško, alebo je lepšie počkať, kým na to prídu samy?

Máme dve cesty. Čaro Vianoc je spojené s obdarovaním a najčastejšie cítime, že je fajn, keď dieťa verí v nejaký zmysel, v tú fantáziu. Sú to plus-mínus deti do desiatich rokov, u ktorých si viem predstaviť, že sa to udrží. To znamená, že si dieťa povie, že nejaká čarovná bytosť mi splní moje želania, priania a túžby.

Na druhej strane sami vieme, že to nie je jednoduché, keď dieťa preženie svoje želania, chce drahé darčeky, neprimerané veci. A potom, ak sú pod stromčekom iba ponožky, prichádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Advent

Deti a Vianoce

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie