Denník N

Bol vysoký, chudý a mal problém s koordináciou. Hedmanovi pomohli aj nové tréningové metódy

Victor Hedman pri tisícom zápase proti Dallasu.
Victor Hedman pri tisícom zápase proti Dallasu.

148 gólov, 529 asistencií a 677 bodov. Taká je bilancia Victora Hedmana pri jeho tisícom zápase v NHL.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvého júla 2016 podpísal kontrakt na 8 rokov, ktorý vyprší po sezóne 2024/25. Z dnešného pohľadu je to veľmi výhodná zmluva, platový strop zaťažuje sumou iba 7,875 milióna dolárov. V tomto ročníku má po 26 odohraných dueloch priemer takmer bod na zápas (5+20).

Pre porovnanie, Zachary Werenski berie v Columbuse 9,583 milióna, Seth Jones v Chicagu 9,5 milióna či Darnell Nurse v Edmontone 9,25 milióna. Ich prínos pre mužstvo je výrazne menší než Hedmanov pre Tampu.

V drafte 2009 si ho Lightning vybrala z 2. miesta, pred ním spravili New York Islanders jednotku z Johna Tavaresa. Po Hedmanovi prišiel na rad Matt Duchene, ktorého draftovalo Colorado.

Bol to draft, v ktorom si tri rôzne kluby vybrali hráčov zo známeho slovenského útoku z juniorských čias: Tatar – Viedenský – Pánik.

Na draft dávnejšie spomínal aj vtedajší generálny manažér Tampy Brian Lawton. „Hneď potom bol môj hlavný skaut rozčúlený. Prišiel za mnou a povedal: ,Colorado je šťastné, že sme to v podstate pos*ali, vzali sme Hedmana a oni Matta Duchena.’ Bol som zaskočený. Veď sme ešte neodohrali ani jeden zápas. Zdalo sa mi, že na skákanie od radosti bolo priskoro.“

Jim Hammett, vtedajší personálny riaditeľ Lightning popiera tieto slová, ale potvrdzuje, že Duchena veľmi zvažovali.

„Museli sme brať do úvahy, že Vinny (Lecavalier) starne, St. Louis starne, museli ste sa pozrieť na tieto scenáre. Títo chlapci boli skvelí profesionáli, možno na konci svojich kariér. Určite sme sa pozerali aj na hráča ako Duchene.“

Pre takého mladého a takého vysokého hráča, navyše na takejto pozícii môže byť náročné preraziť si cestu do NHL.

Pomohli mu nové metódy

„Prekonal očakávania,“ povedal Martin St. Louis, bývalý hráč Tampy a súčasný tréner Juraja Slafkovského v Montreale.

„Do mnohých hráčov, ktorí boli vybraní ako druhí, vkladáte veľké nádeje a očakávate vysoký level. Myslím si, že každý vedel, že bude dobrým hráčom v lige. Ale nemysleli sme si, že bude taký dobrý, vrátane mňa. Vedel som, že bude dobrý, ale nepovedal by som vám, že bude Norrisov víťaz,“ vysvetlil St. Louis.

Hedman požiadal o radu svojho dobrého priateľa a bývalého obrancu Pittsburghu Hansa Jonssona. Navrhol mu, aby sa stretol s popredným švédskym kondičným trénerom Joakimom Dettnerom.

Dettner sa Hedmana opýtal, aký

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

NHL

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie