Denník N

Špeciálna prokuratúra a Lipšic majú o pár dní skončiť, čurillovcom spätne berú ochranu, Žilinka má byť silnejší. Prišlo aj na znižovanie trestov

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto N – Tomáš Benedikovič
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 17:50. Vláda Roberta Fica pár minút po zverejnení noviel na webovej stránke schválila zmeny so zásadným dosahom. Špeciálna prokuratúra má skončiť už v januári. Opozícia hovorí o atentáte na právny štát. S kritikou sa ozvali prokurátori aj Európska komisia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Špeciálna prokuratúra, ktorá má na stole politicky citlivé kauzy, má úplne skončiť už k 15. januáru budúceho roka. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa pár hodín pred rozhodnutím vlády pokúšal svoj úrad zachrániť ponúknutím rezignácie, ale neuspel.

Vláda Roberta Fica ho ide odstaviť z funkcie a všetky prípady zoberie Lipšicovým podriadeným a prerozdelí krajským prokuratúram.

Prokurátori zo špeciálnej prokuratúry prejdú k Marošovi Žilinkovi, ktorého vládne zmeny posilňujú.

Vláda schválila zrušenie špeciálnej prokuratúry cez nepriamu novelu Trestného zákona. Parlament má o nej rokovať v zrýchlenom konaní, na jej pretlačenie má so 79 poslancami dosť hlasov.

„Lipšic tam vošiel ako losos z mora, vytrel sa na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov, ako je on. Preto je tento úrad v podstate nenapraviteľný,“ vyhlásil Robert Fico.

Jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie