Denník N

Toto nie je pravý život, inde existuje lepší. Katarína Kucbelová hľadá model žitia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Román Modrosleposť je intímnym obrazom pána tvorstva, ktorý si nevie rady.

Kolibrík pri lietaní hýbe krídlami vo vysokej frekvencii. Je to až päťdesiat mávnutí za sekundu. Srdce mu pritom búši ako samopal.

Keďže vtáčik vydá veľké množstvo energie, jeho telo sa následne prepne do takzvaného torporu – stavu utlmených životných funkcií. Kolibrík o tom nešpekuluje. Vyčerpaný organizmus potrebuje regeneráciu, a tak sa jednoducho vypne.

Ak ste o tomto jave nevedeli, dozviete sa o ňom v novom románe Kataríny Kucbelovej Modrosleposť (Slovart, 2023). Neznamená to, že by sa autorka vydala cestou prírodovednej literatúry faktu.

Dôvod použitia tohto motívu nemusí byť až také ťažké uhádnuť. Veď aj dnešný človek je vystavený veľkej záťaži. Od kolibríka sa však odlišuje tým, že fázu odpočinku si určuje sám. Ak si vypnutie nenaplánuje, môže to skončiť zle. A to sa aj často deje.

V Kucbelovej novinke sa to živočíchmi priam hemží. No nielen preto, aby nespokojnému a vyčerpanému človeku 21. storočia nastavovala zvieracie zrkadlo. Skúma ho (i samú seba) pri tom, ako si v dnešnom svete snaží nájsť miesto.

Čepiec tu nepomôže

Kto čítal Kucbelovej predchádzajúcu prózu Čepiec (Slovart, 2019), ten vie, že aj v nej sa hľadalo. Konkrétne záblesk zmyslu a naplnenia života, ktorý sa zhmotnil v ľudovej kultúrnej praktike.

Naučiť sa urobiť čepiec („tú najzbytočnejšiu vec“) bolo v skutočnosti druhoradé. Podstatné bolo dostať sa do pohybu, mať cieľ, preraziť hranice každodennosti a zblížiť sa s niekým, kto by sa inak v živote neobjavil. Tento ozdravný program sa ukázal ako možnosť prekonať negatívne či stagnujúce nálady.

Rozprávačku Modrosleposti už nejaký čepiec nezachráni. Mračná sú temnejšie. Miesto trvalého pobytu sa zmenilo na neútešný areál zaľudnený zombíkmi,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie