Denník N

Vývoj bojov (651. deň): Rusom zostrelili bombardér pri Haďom ostrove, mohol to byť Patriot a pokus odohnať ich lietadlá od frontu

Ruský bombardér Su-24 s krídlami v polohe pre nízke rýchlosti. Foto - Wikipedia
Ruský bombardér Su-24 s krídlami v polohe pre nízke rýchlosti. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Aké lietadlo Rusom zostrelili.
  • Ako to Ukrajinci urobili a čo to môže znamenať.
  • Ukrajinské drony útočili v oblasti Kerčského mosta na ruskú protivzdušnú obranu.
  • Rusi postúpili pri Verbovom aj Bachmute.
  • Mapy dňa – Verbove a Bachmut.
  • Videá dňa – ruský dron zasiahol českú húfnicu vyrobenú na Slovensku; zničenie francúzskej húfnice Caesar rovnakým spôsobom; súboj ukrajinského a ruského tanku pri Stepovom; pohľad na neúspešný ruský útok pri Avdijivke očami ruských pešiakov.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 5. decembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Aké lietadlo Rusom zostrelili. Suchoj Su-24 je dvojmotorový a dvojmiestny bombardér s meniteľnou geometriou krídla. Prototyp vzlietol v Sovietskom zväze koncom 60. rokov minulého storočia. Jeho približným náprotivkom v západných letectvách boli typy F-111 či Panavia Tornado.

Všetky tieto lietadlá vznikali v období, keď ešte konštruktéri nemali súčasné znalosti pri dizajnovaní krídiel a potrebovali vyriešiť problém, ako dosiahnuť, aby lietadlá dokázali lietať vysokými nadzvukovými rýchlosťami a zároveň ich udržať ovládateľné pri nízkych rýchlostiach. Typicky počas štartu, keď boli plne naložené palivom a zbraňami, a počas pristátia.

V prípade Su-24 to znamená, že keď lietadlo musí letieť pomaly (pristávacia rýchlosť 230 kilometrov za hodinu) a potrebuje čo najväčšiu plochu krídla, sú jeho pohyblivé časti takmer kolmo k trupu. Naopak, pri najvyšších rýchlostiach sa pohyblivé časti krídla stiahnu k trupu a pôdorys lietadla pripomína šípku.

Náčrt troch základných polôh krídla Su-24. Foto – Wikipedia

Dnes už ide o zastaraný koncept, krídla moderných lietadiel vyzerajú odlišne. Napriek tomu ukrajinské aj ruské letectvo Su-24 intenzívne nasadzuje do bojov.

Ukrajinci ich používajú napríklad ako nosič britsko-francúzskych striel Storm Shadow/SCAPL-EG. Ukrajinský Su-24 počas prvého dňa vojny bombardoval aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie