Denník N

Riadi ropnú firmu, ktorá bude druhou najväčšou na svete. Kto je muž, ktorý vedie klimatický samit

Sultán Ahmed al-Džábir. Foto - TASR/AP
Sultán Ahmed al-Džábir. Foto – TASR/AP

Spoločnosť ADNOC najbližšie roky navýši ťažbu ropy, jej riaditeľ vedie rokovania o klíme na samite v Dubaji.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spojené arabské emiráty mali na začiatku 70. rokov minulého storočia 300-tisíc obyvateľov, teraz tu žije vyše 9 miliónov ľudí. Ekonomika za ten čas narástla 35-násobne. A z Dubaja sa stalo jedno z najbohatších miest na svete.

Spojené arabské emiráty bezprecedentne zbohatli vďaka ťažbe ropy a práve jej spaľovanie spolu s inými fosílnymi palivami prispieva ku klimatickým zmenám, ktoré sa ľudstvo teraz snaží spomaliť. Práve v Dubaji sa tieto dni koná klimatická konferencia OSN známa aj pod skratkou COP28.

Výber tohtoročnej hostiteľskej krajiny je kontroverznou témou už odkedy ju vybrali v roku 2021.

„Nemožno ignorovať skutočnosť, že samit sa koná v nových lesklých priestoroch postavených za peniaze z ropy,“ napísal reportér New York Times David Gelles.

Klimatické samity COP sa konajú každý rok a ich organizátor sa vyberá regionálne. Predsedajúca krajina pre rok 2023 sa vyberala z regiónu Ázie a Pacifiku, jeho štáty pred dvoma rokmi podporili kandidatúru Spojených arabských emirátov (SAE).

Nie je to prvý podobný kontroverzný výber: v roku 2012 organizoval samit rovnako od ropy a zemného plynu závislý Katar. Trikrát to bolo Poľsko, ktoré vyrába energiu najmä z uhlia, aj keď to sa pomaly mení.

Kontroverzný nie je len výber hostiteľskej krajiny, ale aj voľba prezidenta konferencie. Tým je Sultán Ahmad al-Džábir, 50-ročný miestny minister pre priemysel a pokročilé technológie, ktorý v sebe spája dve výrazné črty svojej krajiny: jej závislosť od ropy, ale aj snahu stať sa lídrom v obnoviteľných zdrojoch energie v regióne.

Spojené arabské emiráty vyhlásili, že do roku 2050 sa chcú stať uhlíkovo neutrálnou krajinou, vôbec prvou v regióne.

Zelení lídri v regióne

Sultán al-Džábir (50), ktorý podľa BBC nepochádza z vládnucich rodín v emirátoch, študoval v Británii aj USA. V roku 2006 sa stal riaditeľom novovzniknutej štátnej spoločnosti Masdar, ktorá sa zaoberá obnoviteľnými zdrojmi.

Samotný al-Džábir je od roku 2020 aj hlavným lídrom arabskej krajiny v otázke klimatických zmien.

Krajina ohlásila veľké investície do obnoviteľných zdrojov energie, ktoré zároveň vyváža aj do iných krajín. Tamojšia výrobná kapacita zelených zdrojov by sa mala zvýšiť šesťnásobne do roku 2030.

Napríklad vlani tu otvorili jednu z najväčších

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie