Denník N

Prácu s textom nahradili powerpointové prezentácie. Odborníci vysvetľujú zlé výsledky PISA (anketa)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Každý tretí žiak na Slovensku nevie čítať s porozumením, tretina študentov nevie vypočítať zložitejšie matematické príklady. Slovensko sa prepadlo ešte nižšie vo výsledkoch medzinárodného testovania PISA.

„Na tlačovej v konferencii v Paríži sme boli aj uvádzaní ako príklad zlyhávania pri vzdelávaní detí zo sociálne slabších pomerov,“ dodáva odborník Juraj Hipš. Slovensko je krajinou, kde sociálne zázemie najvýraznejšie ovplyvní výsledky študentov.

Odborníci zhodne tvrdia, že z výsledkov by sme nemali byť prekvapení – odrážajú to, akú váhu prikladali školstvu doterajšie vlády, ale aj spoločnosť. Podľa niektorých môžu byť riešením reformy, ktoré sa na ministerstve školstva rozbehli. Okrem toho si myslia, že sa treba zamerať najmä na učiteľov – dobre ich vzdelať, zaplatiť a podporiť.

Lenže riešenia sú drahé a ako sa ukazuje, priority vlády sú inde. „V omnoho väčšej miere sú nasmerované na dôchodcov ako na učiteľov, žiakov a študentov. Teda na udržanie popularity a moci a nie na úspešnú budúcnosť a prosperitu krajiny,“ hovorí Ivan Mikloš.

Odborníkov sme sa pýtali:

  • Ako hodnotíte výsledky študentov zo Slovenska v meraniach PISA? Čo hovoria o stave školstva a spoločnosti?
  • Aké kľúčové zmeny musí Slovensko urobiť, aby sa začalo približovať k priemeru krajín OECD?

Odpovedali: Ivan Mikloš, Andrea Madarasová Gecková, Martin Šuster, Juraj Hipš, Anna Symington Maar, Romana Kanovská, Petra Fridrichová, Lýdia Šuchová a Branislav Pupala.

Najprv výber z odpovedí:

„Výsledky nehovoria len o stave školstva, ale aj o stave celej spoločnosti a o tom, ako spoločnosť vníma dôležitosť vzdelania a školstva. A keďže nám znovu vládnu tí, ktorí tento stav spoločnosti, ale aj školstva do veľkej miery zapríčinili, tak je zrejmé, z čoho môj pesimizmus pramení.“ (Ivan Mikloš)

„Slovenčina sa zúžila na teóriu jazyka a práca s textom vymizla. Som matka dvoch už temer dospelých detí, ktoré absolvovali základnú a, bohužiaľ, aj strednú školu bez toho, aby som ich videla čo i len raz pracovať s učebnicou, pôvodným textom.“ (Andrea Madarasová Gecková)

„Pokiaľ nie je vzdelanie prioritou pre celú spoločnosť, tak vláda len spraví to, čo si voliči želajú. Vzdelanie, žiaľ, nie je medzi top 10 prioritami občanov Slovenska.“ (Martin Šuster)

„Naše deti nemajú šancu v škole stretnúť deti, ktoré sú iné ako ony. A ak ich nestretnú v škole, tak kde? Ak sa nenaučia spolu žiť v škole, kedy sa to majú naučiť? Ako chceme budovať nepolarizovanú, súdržnú, odolnú spoločnosť, ak naše deti nemajú šancu sa to učiť v škole?“ (Anna Symington Maar)

„Nemyslím si, že v aktuálnom stave potrebujeme rýchle a naoko dobre vyzerajúce riešenia, ktoré by navonok ukazovali, ako sa problému venujeme, avšak ich reálne dosahy budú otázne.“ (Petra Fridrichová)


Ivan Mikloš

bývalý minister financií

  • Ako hodnotíte výsledky študentov zo Slovenska v meraniach PISA? Čo hovoria o stave školstva a spoločnosti?

Myslím si, že veľmi výstižne ich vyhodnotil nový minister školstva Tomáš Drucker, otázka je, čo s tým bude vedieť a môcť urobiť. Už z jeho vyjadrenia, že ide o tragédiu, je zrejmé, že s tým chce niečo robiť. Nie som si istý, či bude vedieť čo, ale tu by som ešte bol opatrne optimistický.

Omnoho menej optimistický som však pri otázke, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Panel expertov

Rodičovstvo

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie