Denník N

BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej

BezsLovE: Jean-Michel Reuter, Adrián Szelle. Foto - Juraj Žilinčár
BezsLovE: Jean-Michel Reuter, Adrián Szelle. Foto – Juraj Žilinčár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kvalitných baletných diel v slovenskom tanečnom svete, ktoré by vytvoril domáci autorský tím, nie je veľa. Dôvody sú aj také, že príprava baletného titulu si žiada príslušné vzdelanie, skúsenosti, talent, čas a peniaze. Jednou z príčin, prečo vznikol projekt Fashion Ballet v Slovenskom národnom divadle, bola práve podpora pôvodnej tvorby domácich kostýmových výtvarníkov s choreografmi.

Už druhý rok po sebe dostali príležitosť štyri autorské dvojice. Ide o baletné miniatúry odohrané v jeden večer, tímy majú k dispozícii najlepších tanečníkov na Slovensku, profesionálne dielne pre tvorbu kostýmov, možnosť kreatívne využiť svoj potenciál. Na divadelných cenách Dosky v sekcii Mimoriadny počin v tanečnom divadle ostáva tento projekt nedocenený, Literárny fond už druhý rok po sebe ocenil jedného z choreografov Výročnou cenou.

Všetci zostali bez slov

Po vlaňajšom víťazovi Lukášovi Timulákovi, ktorý získal cenu za svoje dielo TWO, je tohtoročným oceneným Martin Winter za choreografiu diela BezsLovE.

Dielo choreografa a ešte stále aktívneho tanečníka vo viedenskej Volksoper Martina Wintera, ktorý má tanečné vzdelanie aj z Konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave, malo byť pôvodne najmä o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Kultúra

Teraz najčítanejšie