Denník N

Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máloktorá slovenská kapela by o comebackoch vedela rozprávať toľko ako bratislavskí Le Payaco. Keď sa pozrieme späť, v ich životopise nájdeme niekoľko dôležitých míľnikov, ktoré sú spojené s návratmi. Dnes o nich môžeme napísať, že sú stálicou na slovenskej scéne, ale táto kapela musela prejsť dlhú cestu, aby mohli dnes spolu hrať.

„Konečne fungujeme ako normálna kapela,“ hovorí basgitarista Martin Stempel pri príležitosti vydania ich nového albumu Vidíme sa. Album začal vznikať na konci pandémie a pena tých dní sa podpísala aj na tejto platni.

Kapelový duch

„Potrebovali sme nový album, pretože sme chceli zachytiť to, čo sme prežívali. Je to iný album a o to lepší,“ pokračuje spevák a gitarista Tomáš Sloboda o ich novinke, na ktorej sa kapela opäť predstavila v inom svetle. Po extrovertne ladenej nahrávke Pohybliví v nehybnom (2020) sa posunuli do iných vôd.

Le Payaco si prešli za posledné roky viacerými komplikovanými obdobiami. Málokto si dnes spomenie, že päť rokov vôbec neexistovali. A po reunione na festivale Pohoda 2011 dlhý čas trvalo, kým chalani v kapele našli spoločnú reč a okrem koncertovania začali robiť aj nové pesničky.

Novému rozletu však zabránila pandémia. Každý zo slovenských hudobníkov doplatil na covid vlastným spôsobom. Le Payaco nahrali skvelý album Pohybliví v nehybnom (2020), no keď táto nahrávka vyšla, udrela prvá vlna pandémie. Turné sa viackrát preložilo, až sa nakoniec neuskutočnilo. Ich nahrávka získala cenu za album roka na Radio_Head Awards aj na českých Anděloch, ale nič sa s ňou ďalej, samozrejme, nedialo. Okrem občasných koncertov boli Pajáci, podobne ako celý svet navôkol, zalezení doma.

„Albumom Pohybliví v nehybnom sme obnovili náš kapelový spirit. Všetko sa pekne do seba spojilo. Potom však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie