Denník N

Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde

Jeden z najslávnejších podvrhov o židovskom sprisahaní vyrobila začiatkom 20. storočia ruská cárska polícia.
Jeden z najslávnejších podvrhov o židovskom sprisahaní vyrobila začiatkom 20. storočia ruská cárska polícia.

Ako rozumieť rečiam o Chazaroch? Slúžia ako náhradné pomenovanie za Židov. Konšpirátori vrátane spolupracovníka ministerky kultúry tvrdia, že z Ukrajiny sa môže stať „Nová Chazária“, čím sa snažia spochybniť legitimitu ukrajinského odporu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Židovská lobby, chazari, sionisti. Po útoku teroristov z Hamasu na Izrael a vojenskej odvete izraelskej armády v Pásme Gazy sa takéto výrazy začali používať častejšie. Na slovenských používateľov sociálnych sietí sa v súčasnosti valí oveľa viac nenávistných príspevkov a konšpiračných teórií proti Židom.

Ukazujú to aj dáta spoločnosti Gerulata, ktorá sa zaoberá monitorovaním obsahu sociálnych sietí. Keď si jej analytici pozreli príspevky obsahujúce vyššie spomínané výrazy, tak zistili, že 7. október 2023 je jasným medzníkom.

„Po 7. októbri pribudlo príspevkov, ktoré sa prvý pohľad tvária ako kritika politiky Izraela, v skutočnosti sa však preklápajú do antisemitizmu, nadávania na ‚židákov‘, ‚chazarov‘ a do konšpirovania o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Izraelsko-palestínsky konflikt

Slovensko

Teraz najčítanejšie