Denník N

Vymyslený slovenský vedec v hongkonských novinách

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Hongkonské noviny South China Morning Post stiahli článok od údajného slovenského vedca Petra Sojku, ktorého identitu “nevedeli potvrdiť”. Umiestnenie článku s proruským obsahom od vymyslenej osoby poukazuje na problémy fungovania novín na periférii komunistického režimu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvého decembra vyšiel v hongkonských novinách South China Morning Post (SCMP) článok Petrovi Sojkovi.

Údajný výskumník Slovenskej akadémie vied tvrdil, že USA by sa mali snažiť o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

SCMP sú známe a široko čítané noviny a umiestniť v nich svoj analytický článok sa dá považovať za úspech.

Problém je v tom, že žiadny Peter Sojka zo Slovenskej akadémie vied (SAV) neexistuje. Jeho fotka bola vytvorená umelou inteligenciou a SAV potvrdila, že u nich nikto taký nikdy nepracoval.

Ako je teda možné, že SCMP vydali článok pod jeho menom? Pohľad do dejín, ale aj súčasného fungovania týchto novín naznačuje nielen odpoveď o identite Petra Sojku, ale predovšetkým nám ukáže problém fungovania novín v prostredí oklieštenom čínskou komunistickou stranou.

Prerod novín pod čínskou správou

Noviny boli založené v roku 1903 a v druhej polovici 20. storočia sa vypracovali na symbol statusu: kto chcel v britskej kolónii niečo znamenať, musel čítať SCMP.

V 90. rokoch sa z periodika dokonca stali najziskovejšie noviny na celom svete a záujem o ne javili všetky veľké ryby v mediálnom priemysle, vrátane Ruperta Murdocha.

V roku 1993 ich však kúpil malajzijský miliardár Robert Kuok, ktorý mal veľké investície v Číne,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Médiá

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie