Denník N

Vláda sa rúti gréckou cestou do minulosti

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je poslanec NR SR a ekonomický expert PS

Vláda si odsúhlasila konsolidačný balíček. Ponúka skôr krok späť do minulosti. Neponúka víziu budúcnosti, silnejší ekonomický rast ani rast životnej úrovne, len prerozdeľuje existujúce zdroje. Robert Fico neostal nič dlžný svojej povesti, ďalej oberá budúcich dôchodcov zásahom do 2. piliera, ekonomickú aktivitu pridusí zvyšovaním už aj tak vysokých odvodov a neplní svoj sľub stabilizovať dlh. Naopak, dlh a obzvlášť splátky dlhu za štyri roky viac ako zdvojnásobí.

Ozdraviť verejné financie potrebujeme ako soľ. Už týždne sme preto volali po tom, aby vláda predstavila ozdravný plán. Tento týždeň sme sa ho konečne dočkali. Ako už pri tejto vláde neprekvapí, bolo to bez širšej diskusie s odborníkmi, za zatvorenými dverami úradu vlády. Výsledkom sú obrysy rozpočtu s mnohými zásadnými problémami.

  • Vláda ide zvyšovať odvodové zaťaženie aj napriek tomu, že už dnes je relatívne vysoké. Patríme medzi krajiny OECD s jednými z najvyšších odvodov, obzvlášť u nízkopríjmových skupín. Celkové daňovo-odvodové zaťaženie má Slovensko najvyššie spomedzi krajín V4. Ďalšie zvyšovanie len predraží cenu práce, zbrzdí ekonomiku a nie je pravda, že sa zamestnancov nedotkne. Naopak, dlhodobo sa hovorí o tom, že majetkové dane sú u nás nízke. O tých však vláda nehovorí nič. Môžeme sa len domnievať, či je toto riešenie pre nich príliš náročné alebo nepopulárne.
  • Konsolidáciu si odnesú budúce dôchodky. Vláda odsúhlasila zníženie príspevku do 2. piliera na 4 %. Ten mal pritom v najbližších rokoch, naopak, rásť na 6 %. Dnešný priemerný tridsiatnik si tak v dôchodkovom veku na účte 2. piliera nájde o zhruba 40-tisíc eur menej. To je politika strany, ktorá sa chváli pomocou dôchodcom – zrejme len tým, ktorí im o štyri roky prinesú hlasy. Zabúda pritom na to, že dôchodcami budú raz aj tí, ktorým teraz berú.
  • Vláda zošliapla plynový pedál na gréckej ceste. Verejný dlh bude rásť a predražovať sa. Koalícia sa stále hlási len k minimálnej konsolidácii 0,5 percenta HDP. Konsolidačné opatrenia síce majú ušetriť viac ako miliardu, ale vláda už teraz avizuje aj zvyšovanie výdavkov. Okrem 13. dôchodkov a pomoci s hypotékami nás čaká napríklad aj zriadenie nového ministerstva, ale aj výjazdové zasadnutia vlády, ktoré majú stáť 20 miliónov. Takto si zodpovedné hospodárenie nepredstavujeme. S rastúcim dlhom narastá aj cena jeho splácania. Tá do roku 2027 môže narásť až na 2,5 miliardy eur. To je o 1,3 miliardy eur viac ako dnes. Inými slovami, za zvýšenie splátok by sme si mohli každý rok postaviť najväčšiu nemocnicu Rázsochy alebo 40 kilometrov diaľnic.

Vláda si zvolila jednoduchšiu cestu krátkodobej konsolidácie na úkor budúcej prosperity. Neponúka systémové riešenie, ktoré by naštartovalo slovenskú ekonomiku. Naopak, iba presúva zdroje, demotivuje podnikanie a brzdí rast. Vytvorí tak účet, ktorý zaplatia budúce generácie nižšími dôchodkami a vyššími splátkami za dlh. Tieto opatrenia nie sú riešeniami skutočných problémov Slovenska, vracajú nás do minulosti a doplatíme na ne všetci.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Rozpočet a dlh

Komentáre

Teraz najčítanejšie