Denník N

Vojna v Gaze vstupuje do rozhodujúcej fázy. Podmienky pre civilistov sú apokalyptické, tvrdí OSN

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Generálny tajomník OSN hovorí o humanitárnej katastrofe a prvýkrát aktivoval článok 99. Izrael ho vyzýva na rezignáciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vojna medzi Izraelom a Hamasom vstupuje do novej fázy, ktorá bude podľa časopisu The Economist rozhodujúca.

Izraelská armáda sa presúva do husto zaľudnenej južnej časti Pásma Gazy, ktorá podľa medzinárodných organizácií už teraz čelí humanitárnej katastrofe.

Izraelčania tvrdia, že v meste Chán Júnis vedú najtvrdšie boje od začiatku konfliktu. Práve odtiaľ podľa nich operuje velenie vojenského krídla Hamasu na čele s jedným z jeho lídrov Jahjá Sinvárom.

Hoci izraelskí predstavitelia tvrdia, že dodržiavajú humanitárne právo, medzinárodné spoločenstvo na nich čoraz intenzívnejšie tlačí, aby vojenskú operáciu prerušili. Premiér Benjamin Netanjahu to odmieta a tvrdí, že vojna bude pokračovať, kým nedôjde k zničeniu Hamasu.

Lenže aj zástupcovia Spojených štátov podľa CNN za zatvorenými dverami predpokladajú, že horúca fáza konfliktu bude trvať najmenej niekoľko týždňov. V súkromí to podľa americkej televízie pripúšťajú aj Izraelčania.

Izrael vstupuje na juh

Denník The Guardian vo svojej analýze vysvetľuje, prečo bude nová fáza vojny pre Izrael mimoriadne náročná. Kľúčové je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie