Denník N

Newsfilter: Fico s Pellegrinim pre pár svojich známych obetujú bezpečnosť celého Slovenska

1. Ohrozujú našu bezpečnosť. 2. Pomocníci do každého počasia. 3. Čo na to prezidentskí kandidáti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Ohrozujú našu bezpečnosť

Vláda schválila návrh na zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry a chce, aby ho parlament potvrdil už na decembrovej schôdzi v zrýchlenom legislatívnom konaní. Aj z textu návrhu je zrejmé, že zrušenie kľúčového úradu na boj s mafiou pripravovali a oznamovali ľudia, ktorí jeho fungovanie dobre poznajú. Ale nie ako jeho zamestnanci.

Autormi návrhu sú ľudia, ktorí so špeciálnou prokuratúrou prišli od vraždy Jána Kuciaka do kontaktu príliš často. Buď boli obvinení zo závažnej trestnej činnosti, alebo v rôznych kauzách len vypovedali, prípadne obhajovali obvinené a neskôr aj odsúdené osoby.

Ľudia ako Robert Kaliňák najlepšie vedia, ako úrad špeciálnej prokuratúry fungoval a aké mal výsledky. A za ten čas zjavne zistili aj to, že to vôbec nebol úrad Daniela Lipšica. Hoci im súčasný šéf špeciálnej prokuratúry na poslednú chvíľu v utorok večer ponúkol svoju rezignáciu, nestačilo im to.

Potrebujú zlikvidovať inštitúciu, pretože na nej pracovalo 30 ľudí, ktorým bolo v princípe jedno, kto ju riadi. Boli takí výnimoční, že dokázali odstíhať napríklad aj vlastného šéfa Dušana Kováčika, keď zistili, že je skorumpovaný.

Čo je vo vládnom návrhu: V stredu vládou schválené zmeny sa netýkajú len Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj celého Trestného zákona.

 • Špeciálna prokuratúra má zaniknúť v januári budúceho roka, všetci prokurátori sú povinní odovzdať svoje spisy do 15. januára krajským prokurátorom, to sa týka napríklad aj kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
 • Z prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry sa stanú prokurátori generálnej prokuratúry.
 • Znižujú sa trestné sadzby napríklad za korupciu, machinácie pri verejnom obstarávaní alebo za ekonomické trestné činy. Ak by napríklad po novom súdili Mariána Kočnera v kauze zmenky, už by nebol v sadzbe 12 až 20 rokov, ale 5 až 12 rokov.
 • Sprísňujú sa podmienky pre spolupracujúceho obvineného, prokurátori budú povinní spisovať oficiálne záznamy o benefitoch, ktoré dostanú, aj v živých veciach musia už noví prokurátori spísať takéto záznamy do 10 dní (!) od účinnosti zákona.
 • Obvinení získavajú viac práv, ako mali doteraz
 • Všeobecne bude platiť zásada uprednostniť pri určitých trestoch domáce väzenie alebo peňažný trest pred skutočnou väznicou.

  Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Newsfilter

 • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
 • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
 • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie