Denník N

Bez súdu ich môžu zadržiavať aj roky. Prepustení Palestínčania opisujú zlé zaobchádzanie v izraelských väzniciach

Noah Bseso. Foto - Tamir Kalifa/Washington Post
Noah Bseso. Foto – Tamir Kalifa/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Steve Hendrix a Sufian Taha, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Noaha Bsesa čakalo na jeho 17. narodeniny prekvapenie: vzali ho z cely, o ktorú sa delil s ôsmimi ďalšími mladými Palestínčanmi v izraelskej väznici Damon. Keď ho odfotografovali a vzali mu odtlačky prstov, začal premýšľať, či ho nečaká presun.

O dohode o výmene palestínskych väzňov za izraelských rukojemníkov v Gaze nepočul nič. Nevedel, že za ním v tej chvíli cestuje jeho otec alebo že jeho matka chystá narodeninovú výzdobu, o ktorej si mysleli, že nebude potrebná.

O niekoľko hodín bol doma a voľný.

Bseso sedel v obývačke jeho rodiny a stále sa spamätával z toho, že bol jedným z 240 Palestínčanov prepustených z izraelského väzenia počas sedemdňovej prestávky v bojoch vo vojne v Gaze.

Rovnako ako viac než 100 izraelských a zahraničných občanov prepustených Hamasom ani Palestínčania nevedeli takmer nič o diplomatickom manévri, v ktorom boli len pešiakmi.

Až po prepustení sa dozvedeli podrobnosti o útoku Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom militanti v Izraeli zabili viac než 1200 ľudí. Takisto sa dozvedeli o izraelskej vojenskej operácii, pri ktorej podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze zomrelo viac než 15 500 ľudí a ďalších vyše 41 000 utrpelo zranenia.

Ministerstvo je pod kontrolou Hamasu a tieto údaje sa nedajú overiť.

Bseso – vysoký stredoškolák, ktorý má rád matematiku – bol zadržiavaný tri mesiace. Niektoré dni vo väzení strávil na samotke bez okien.

„O ničom som nevedel,“ hovorí. „Niekedy som nevedel ani to, či je deň alebo noc.“

Sporná izraelská prax

Prepustení Palestínčania boli ženy a tínedžeri. Niektorí ako Bseso boli obvinení z trestných činov ako hádzanie kameňov, pyrotechniky alebo molotovových kokteilov na izraelských vojakov počas útokov na palestínske mestá.

Takmer polovicu tvorili chlapci vo veku od 14 do 17 rokov. Viacerí z nich po prepustení prehovorili o zlom zaobchádzaní vo väzení či v niektorých prípadoch o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie