Denník N

Britský historik Ash: Fico si demokraciu predstavuje ako vyprážané snehové gule

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Britský odborník na modernú históriu a strednú Európu Timothy Garton Ash rozpráva, čo ho na Slovensku zaskočilo a zapíše si to do svojho slávneho zápisníčka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Magazín TIME ho v roku 2005 zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí na planéte.

Jeden z najznámejších historikov súčasnosti Timothy Garton Ash sa venuje takzvaným moderným dejinám, teda obdobiu približne od 90. rokov až po súčasnosť. Aj preto ho spolu s ďalším historikom Timothym Snyderom či Francisom Fukuyamom považujú za jedného z najväčších odborníkov na náš región strednej a východnej Európy, kde boli tieto zmeny najturbulentnejšie.

Koniec dejín, ktorý predpovedal jeho priateľ a historik Francis Fukuyama ešte v 90. rokoch, stále nenastal. Na mysli mal to, že prakticky celá Európa nemá inú možnosť ako prechod ku skutočnej demokracii.

„Vtedy sa zdalo, že prechod k demokracii sa podaril v celej strednej a východnej Európe. EÚ sa rozšírila. NATO sa rozšírilo. A to bol moment, keď sme si mysleli, že tak ako dejiny išli, pôjdu dejiny ďalej. V tomto sme sa trochu mýlili,“ priznáva Timothy Garton Ash.

Rozprávali sme sa:

  • o tom, ako ide Fico podľa Orbánovho manuálu;
  • čo je podľa neho Ficov najnebezpečnejší plán;
  • prečo Slováci tak veľmi veria hoaxom a konšpiráciám a urobili svoju krajinu zraniteľnou;
  • o tom, či sa jeho kamarát Fukuyama mýlil o konci dejín;
  • kde sa končí Európa;
  • v čom urobili svetoví lídri chybu pri Putinovi.

Ste známy aj tým, že vo vnútri saka stále nosíte svoj maličký čierny zápisník, do ktorého si za tie desaťročia vždy všetko zapisujete. Aj v rozhovoroch ste spomínali, že tento zápisníček bol pre písanie najnovšej knihy Domoviny kľúčový a máte v ňom zaznamenaných množstvo príbehov od Orbána až po Putina ešte z 90. rokov.

Môj zápisníček bol pre mňa absolútne dôležitý, zapisujem si doň kľúčové veci už posledných 50 rokov a bez neho by som nedokázal existovať. Mám ho tu aj teraz, pozrite sa. (smiech)

Keď ste teraz prišli na Slovensko, čo ste si doň zapísali o našej krajine? 

Zatiaľ som na to nemal čas, pretože tu mám mnoho diskusií a povinností a som tu len na chvíľu. Ale moja prvá poznámka bude o tom, prečo sú vaše dezinformačné médiá také vplyvné a veľké a ako sa im to podarilo. Slovensko v tomto celkom vyniká a v rámci Európy je jednou z najzraniteľnejších krajín, pokiaľ ide o to, ako ľudia veria hoaxom a dezinformáciám, hovoria o tom prieskumy.

Ďalšia vec, ktorú si doň zapíšem, bude aj to, prečo ide Slovensko na čele s premiérom Robertom Ficom teraz opačným smerom ako Poľsko po voľbách.

Blikajú vám ako historikovi pri vláde Roberta Fica nejaké kontrolky, že toto sa môže skončiť ako v Orbánovom Maďarsku?

Zdá sa mi úplne jasné, že Fico podobne ako Kaczyński nasleduje maďarský manuál. Snaha získať kontrolu nad médiami by bola jedným z príkladov. Takisto je to získanie kontroly nad štátnou správou. No obzvlášť veľkým nebezpečenstvom by bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

História

Robert Fico

Viktor Orbán

Kultúra, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie