Denník N

Opäť sa ukázalo, že totalitná Kuba má špičkové tajné služby. O špiónovi v Bielom dome nevedeli desaťročia

Na snímke FBI bývalý veľvyslanec USA v Bolívii Manuel Rocha počas stretnutia s tajným pracovníkom FBI. Rocha bol obvinený zo špionáže pre kubánsku tajnú službu, ktorú vykonával minimálne od roku 1981. Foto - TASR/AP
Na snímke FBI bývalý veľvyslanec USA v Bolívii Manuel Rocha počas stretnutia s tajným pracovníkom FBI. Rocha bol obvinený zo špionáže pre kubánsku tajnú službu, ktorú vykonával minimálne od roku 1981. Foto – TASR/AP

Kuba využíva geografickú blízkosť k USA, vysiela tam špiónov a informácie predáva autoritárskym režimom po celom svete, napríklad Rusku, Číne a Severnej Kórei.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Američania odhalili kubánskeho špióna, ktorého príbeh v mnohom prekoná aj špionážne filmy.

Volá sa Víctor Manuel Rocha, má 73 rokov a dlhé roky bol vysokopostaveným americkým diplomatom, ktorý mal prístup k tajným dokumentom v Bielom dome. Tváril sa, že je presvedčený republikán, ktorý verí, že Amerika sa musí stať opäť veľkou v zmysle Make America Great Again. 

V skutočnosti bol však zarytý komunista a obdivovateľ totalitného režimu Fidela Castra, ktorému donášal najtajnejšie informácie viac ako 40 rokov.

„Podcenili sme [Kubu], pokiaľ ide o spravodajské schopnosti a o trpezlivosť, inteligenciu, odhodlanie, skutočne sme ich podcenili,“ povedal pre Politico novinár Jim Popkin, ktorý napísal knihu o inej známej špiónke Ane Montesovej. „Kubánci sú v špionáži naozaj dobrí.“

A čo sa dozvedia, si nenechajú pre seba. Informácie sú ich najlepším vývozným artiklom, ktorý za veľké sumy predávajú autokratickým režimom po celom svete.

Súdruh, nespochybňuj moju mužnosť

Rochu zatkli po takmer rok trvajúcej operácii, ktorá je podrobne opísaná v spisoch.

V novembri 2022 ho cez WhatsApp

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie