Denník N

Prokurátor Repa: Rýchlosť, akou rušia špeciálnu prokuratúru, ma prekvapila

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda v stredu schválila zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), a to už od polovice januára budúceho roka. Rýchlosť, akou koná, zaskočila aj prokurátora tohto úradu Ondreja Repu.

Premiér Robert Fico (Smer) ho pred voľbami a počas uplynulých rokov v opozícii často spomínal na tlačových besedách. Repa tušil, že na špeciálnej prokuratúre skončí, a počítal aj s možnosťou, že nová vládna väčšina zruší celý úrad. Napriek tomu si nevie predstaviť, čo sa bude teraz diať. Ak sa majú spisy z ÚŠP presunúť na krajské prokuratúry, bude to mimoriadne náročné. Repa pochybuje, či sa to za zhruba mesiac aj zvládne.

V rozhovore s ním si môžete prečítať:

  • že mnohé spisy skončia teraz na východe Slovenska, odkiaľ budú prokurátori cestovať na Špecializovaný trestný súd do Pezinka či Banskej Bystrice;
  • aký je rozdiel v prípadoch, ktoré riešila špeciálna prokuratúra a krajské prokuratúry;
  • prečo je náročnejšie po niekom prípad „zdediť“, ako s ním „žiť“ od začiatku vyšetrovania;
  • čo sa stane s kauzami, ktoré doposiaľ ÚŠP riešil, a ako môžu dopadnúť na súdoch, ak si ich noví prokurátori nestihnú doštudovať;
  • či po týchto zmenách odíde z prokuratúry a čo urobia jeho kolegovia.

Vláda v stredu schválila návrh, ktorým už od polovice januára ruší Úrad špeciálnej prokuratúry. Ako ste prijali túto informáciu? 

Celý materiál som si nestihol preštudovať. Zatiaľ som len zachytil, že Úrad špeciálnej prokuratúry sa ruší, pričom prokurátori majú prejsť na generálnu prokuratúru a agenda na krajské prokuratúry. Úprimne poviem, dosť ma šokovalo, že je to až v takom rýchlom behu. Stihnúť to nastavenie od januára budúceho roka bude logisticky dosť náročné až nezvládnuteľné.

Prečo si to myslíte? 

Ide o stovky spisov, ktoré sa musia administratívne prerozdeliť, pričom vôbec nie je zatiaľ zrejmé, podľa akého kľúča a akým spôsobom. Je to veľmi narýchlo. Keď sa rušili vojenské prokuratúry (zrušili sa od roku 2010 – pozn. red.), tak sa na to pripravovali ľudia viac ako pol roka a spisov tam bolo oveľa menej, a to nielen do počtu, ale aj rozsahu. Zo svojej praxe si pamätám aj presun agendy z prokuratúry Senec, a to z pôsobnosti Okresnej prokuratúry Pezinok na Okresnú prokuratúru Bratislava III. To sa takisto pripravovalo mesiace.

O akom počte spisov sa bavíme?

Podľa aktuálnych štatistík sme na úrovni 1300 spisov, ktoré sú buď v štádiu predsúdneho, alebo súdneho konania. Do tohto čísla nie je započítaný počet spisov, ktoré sú právoplatne ukončené a je napríklad podané dovolanie. Rovnako ani ďalšie osobitné organizačné spisy.

Podľa návrhu vlády by mali neskončené spisy ísť pod krajské prokuratúry, a to podľa toho, kde sa skutky stali. Skončí teda väčšina na Krajskej prokuratúre v Bratislave? 

Vôbec si to nemyslím. Mnohé veľké prípady pripadnú na východné Slovensko. Ekonomická kriminalita a daňová trestná činnosť je výrazným spôsobom páchaná na východe Slovenska. Najväčšie spisy, ktoré máme aktuálne na úrade, sa týkajú kriminality na východe. V podstate ju vyšetrovali na Národnej kriminálnej agentúre východ. Máme spis, ktorý obsahoval 660 zväzkov a mal viac ako tisíc príloh. V tomto prípade bola už podaná obžaloba na viac ako dvadsať osôb a tento proces je na začiatku.

Len veľmi malý výber toho, čo sa presunie z ÚŠP na krajské prokuratúry. Na fotkách dole sú všetko súčasti jedného spisu. Foto N
Len veľmi malý výber toho, čo sa presunie z ÚŠP na krajské prokuratúry. Na fotkách dole sú všetko súčasti jedného spisu. Foto N

Znamená to, že od januára bude musieť prokurátor z Košíc alebo Prešova cestovať na Špecializovaný trestný súd?

Bude si musieť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Rozhovory

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie