Denník N

Vývoj bojov (652. deň): Guľka letela deväť sekúnd. Ukrajinský snajper tvrdí, že prekonal svetový rekord v najdlhšej úspešnej strele

Ukrajinský ostreľovač pri Chersone minulú jeseň. ilustračná snímka TASR/AP.
Ukrajinský ostreľovač pri Chersone minulú jeseň. ilustračná snímka TASR/AP.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ukrajinský ostreľovač tvrdí, že prekonal svetový rekord v zabití nepriateľa na najväčšiu vzdialenosť.
  • Pre Wall Street Jorunal opisuje, ako sa mu to podarilo.
  • Ukrajinskí ostreľovači nedávno údajne zabili 12 Rusov za hodinu. 
  • Zničenie moderného ruského systému S-350 ukrajinským dronom sa zatiaľ nepotvrdilo.
  • Videá dňa: Ako Ukrajinci obchádzajú protestujúcich kamionistov a Rusi ukázali ukoristený Bradley.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 6. decembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Vojna nie je šport. Síce banálna veta, ale cítime potrebu ju spomenúť, pretože najbližšie riadky sa budeme venovať svetovému rekordu, na ktorého prekonanie na rozdiel od športových rekordov vždy musí zomrieť človek.

Neoficiálny svetový rekord v zabití na diaľku držal doteraz kanadský ostreľovač, ktorý v roku 2017 zasiahol v Iraku nepriateľa na vzdialenosť 3540 metrov.

Teraz však ukrajinský vojak Viačeslav Kovaľskij tvrdí, že tento svetový rekord prekonal. Ešte v novembri zasiahol ruského vojaka na vzdialenosť 3800 metrov, čo by bolo nové maximum.

Síce ide o správu, ktorú ukrajinské ozbrojené sily zverejnili už pred dvoma týždňami, no teraz americký denník Wall Street Journal ako prvý s vojakom ukrajinských špeciálnych jednotiek hovoril. Prezradil im aj detaily o tom, čo všetko musí brať spolu so svojím pozorovateľom do úvahy, aby zasiahol cieľ na takú veľkú vzdialenosť.

Stalo sa to 18. novembra v Chersonskej oblasti. Kovaľskij s pozorovateľom prišli ráno na pravý (ukrajinský) breh rieky. V teplotách okolo nuly museli hodiny čakať na cieľ.

Na druhej strane rieky videli dvoch ruských vojakov rúbať drevo, no nezdali sa dostatočne dôležití, aby stáli za ranu. Neskôr však došli ďalší vojaci, medzi nimi jeden, ktorý zjavne rozdával rozkazy. Na toho sa zamerali.

Aby ho však trafili na takú vzdialenosť, museli zvážiť mnohé premenné. Tu sa začala práca pozorovateľa. „Na meranie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie