Denník N

Veľa šťastia, veľa svetla

Piero della Francesca: Narodenie, okolo 1480, The National Gallery London
Piero della Francesca: Narodenie, okolo 1480, The National Gallery London

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je výtvarník

Sneží ako v zime, jedna išla kávičkovať, jedna išla na koncert Hoziera do Prahy, jedna je v Londýne a jeden vybavuje niekde telefonicky. Ja sedím na gauči vedľa stromčeka a Luna sa hrá s Lukášovým legom, ktoré jej včera večer postavil. Ostrovy, palmy, piráti, žraloci, krokodíly, v zákrute závodnej dráhy štyria rytieri čakajúci na príchod pretekára. Mikuláš, ako sa patrí.

Apropo, ostrovy. Pokiaľ je úlohou rečníkov vysvetľovať úskoky všedného dňa, potom spočíva úloha básnikov a rozprávačov v navštevovaní bájnych bytostí na ostrovoch, mŕtvych v podsvetí a nenarodených na ich hviezde.

Ako píše cestopisec Diodoros v knihe Slávne hroby, okolo roku 30 pred naším letopočtom.

Mám rád ostrovy, od Baleárov až po ten Žitný.

Ostrovy v prúde, ostrovy v nás, chráňme si svoje ostrovy.

Starý domased sníva o ostrovoch, má to dôvod, som zrelý na ostrov, teda vždy som bol zrelý na ostrov.

Pred niekoľkými dňami som sa vrátil z Prahy, teda z Prahy a okolia. Vidice pri Kutnej Hore, Malešov, Roblín, Klukovice, krúžili sme okolo Stovežatej ako zblúdení lodníci, bolo to pekné. Zasnežená krajina dodávala atmosféru ako zo zimnej rozprávky.

V kruhoch, vždy v kruhoch blúdime svetom, malým aj veľkým. Ktorý je malý a ktorý veľký?

Teraz sedím doma ako hríb pod stromom. Sám doma, všetci išli po svojom.

Umývačka ide svoje washbord blues, občas prejde v diaľke auto, na starú tuju pred oknom priletela straka. Perfektne sa hodí do tohto čiernobieleho popoludnia.

Poznáte tú starú anglickú riekanku?

Je o strakách.

One for sorow,

Two for joy,

Three for s girl,

For for a boy,

Five for silver,

Six for gold,

Seven for a secret never be told.

Jedna pre starosť,

dve pre radosť,

tri pre dievča,

štyri pre chlapca,

päť pre striebro,

šesť pre zlato,

sedem pre tajomstvo nikdy nepovedané.

Straka na obraze Narodenia z obrazu Piera della Francescu znehybnela na kraji strechy a počúva anjelskú hudbu, vyzerajúc priam egyptsky.

Päť anjelov, dvaja v popredí hrajú na lutny a traja za nimi spievajú, všetko pôsobí veľmi domácky, jednoducho a nenútene, akoby sme boli svedkami niečoho, čo dôverne poznáme.

Erdžiaci somár, prizerajúci sa vôl, pastieri baviaci sa s pohodlne usadeným Jozefom, krehká Mária, dieťa na modrej drapérii a prizerajúce sa pinky.

Obraz visel v spálni rodinného sídla stáročia, až kým ho v devätnástom storočí nekúpili do Anglicka. Teraz visí v londýnskej National Gallery, ak by ste mali cestu. Tri roky ho reštaurovali a je znovu vystavený.

Obraz Narodenie je jedným z posledných, ktorý maliar Piero della Francesca namaľoval, evidentne pre seba a svoju rodinu. Aj preto možno tá rodinná atmosféra, teplo domova.

Mám ten obraz nesmierne rád, ako každý ďalší od Piera della Francescu. Scéna narodenia sa odohráva v toskánskej krajine v pozadí s maliarovým mestom Borgo San Sepolcro.

Advent a chanuka sa začali.

A ako hovorí Etel Adnan, nie je to komplikované, krása tomu dáva vnútorný zmysel a robí nás šťastnými.

Veľa šťastia, veľa svetla.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie