Denník N

Ficov rýchly plán môže ako prvému pomôcť Kováčikovi, po ňom aj Bödörovi

Dušan Kováčik a Norbert Bödör. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dušan Kováčik a Norbert Bödör. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj napriek netradičnej kritike rady prokurátorov a varovaniu Európskej komisie nie je Maroš Žilinka proti zrušeniu špeciálnej prokuratúry. Rozoberáme, ako presne môžu do významných súdnych procesov zasiahnuť presuny prokurátorov, zmeny trestov a aj zmeny pravidiel pre spolupracujúcich obvinených.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S rýchlym zánikom špeciálnej prokuratúry, ktorú chce vláda Roberta Fica rozpustiť už k 15. januáru budúceho roka, nemá problém generálny prokurátor Maroš Žilinka. Tento úrad podľa neho nie je nevyhnutný.

„Je výlučnou právomocou zákonodarcu, pre akú organizáciu prokuratúry sa rozhodne,“ vyhlásil Žilinka.

Svoje stanovisko poslal deň po tom, ako vládu netradične otvorene kritizovala rada prokurátorov, teda ich samosprávny orgán, kde sú zástupcovia všetkých krajských prokuratúr.

Pred jej unáhleným zrušením bez odbornej diskusie už varovala aj Európska komisia.

V tomto texte sa pozrieme na to, v akom výraznom rozpore sú slová generálneho prokurátora a iných zástupcov prokuratúr. Hlavou všetkých trestných konaní bude napokon Maroš Žilinka.

Pozrieme sa aj na to, ako sa zrušenie špeciálnej prokuratúry, ale aj zmena trestných sadzieb a zmena pravidiel pre spolupracujúcich obvinených môžu prejaviť na súdoch už na začiatku budúceho roka – pri procesoch s Dušanom Kováčikom, Norbertom Bödörom či Tiborom Gašparom a aj s bývalými policajtmi, ktorí sú na úteku v Bosne a Hercegovine.

Žilinka sa spolieha na to, že prokurátori sa mu podriadia

Koaličná zmena

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie