Denník N

Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami

Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

keď sme si pred letom predstavovali scenáre, ktoré môžu prísť po ukrajinskej protiofenzíve, jeden z negatívnych vyzeral takto: ukrajinská armáda nezaznamená veľké územné zisky, na tej najvyššej úrovni štátu sa začnú objavovať rozpory a podpora zo zahraničia sa bude pomaly oslabovať.

Je 8. december a tento scenár sa do veľkej miery naplnil. Ukrajinskej armáde sa podarili aj dôležité veci – ako napríklad zatlačiť ruskú čiernomorskú flotilu, no front sa výrazne nepohol. A keďže sa v zime nedá očakávať žiadny veľký posun, optimizmu je málo.


Európa: Zelenskému sa kopia problémy

Volodymyr Zelenskyj je od začiatku ruskej agresie v situácii, ktorú mu nezávidí nikto. Situácia na fronte je pre Ukrajinu náročná od februára 2022, no teraz sa komplikuje aj na politickej úrovni.

O čo ide: Keď vlani v marci, tri týždne po ruskom útoku, Zelenskyj na diaľku prehovoril pred členmi amerického kongresu, dočkal sa potlesku postojačky. Joe Biden naňho reagoval prísľubom vojenskej pomoci za 800 miliónov dolárov a slovami, že Vladimir Putin je vojnový zločinec.

Potlesk sa opakoval aj minulý rok pred Vianocami, keď do kongresu prišiel osobne. Tento utorok to však už bol iný príbeh a ukrajinský prezident urobil krok, ktorý vystihuje, do akej situácie sme sa dostali.

Zelenskyj na poslednú chvíľu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie