Denník N

Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hnus. Tak znie jeden z nemnohých odsudzujúcich komentárov k obrazu Andreja Dúbravského, ktorý ohrozil osobnú integritu Martiny Šimkovičovej. Pôsobenie tohto mladého umelca vo verejnom priestore na rozdiel od pani ministerky kultúry sledujem už dlhšie a už teraz je zrejmé, že o niekoľko desiatok rokov sa tí, ktorí si budú obe mená pamätať, budú tým prvým hrdiť a tým druhým prinajlepšom – strašiť. Doma i vo svete.

Pozrel som si chrumkavé video pohotovo natočené propagandistickou úderkou priamo na pôde ministerstva kultúry pri príležitosti príchodu predčasných Vianoc. Nejde tu o to, že v ňom z pohľadu dlhodobej kredibility poľutovaniahodnú a nešťastnú úlohu zohral generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Poznám ho roky a viem, že je naozaj schopným manažérom v oblasti hudobného života. Ak hovorím schopným, nechcem tým povedať, že schopným všetkého, ale po tom, čo inštitúcia pod jeho vedením nečakane dostala výrazný účelovo viazaný finančný príspevok, je aj jemu jasné, že ani tá najonakvejšia strecha mu neodpomôže od toho, aby mu vo chvíli, keď na ten nečakaný predčasný vianočný darček kývol, nezačalo nezadržateľne tiecť do topánok jeho dobrej povesti. Je mi to ľúto, ale už sa stalo.

Mal inú možnosť než ten napochytro presmerovaný štvrťmilión eur prijať? Mohol ho odmietnuť? Ako by sa zachoval iný riaditeľ inštitúcie v gescii ministerstva kultúry? Budú nasledovať ďalší? Naozaj neviem. A neviem ani to, ako by som sa v jeho situácii zachoval ja. Niekedy je človek jednoducho obeťou dobrej výchovy. Prirodzene zdvorilý človek niekedy nedokáže povedať nie. To všetko je pochopiteľné. Navyše umenie kompromisu je ošemetná športová disciplína a zvládnuť ju ešte stále neznamená, že sa zapáčim všetkým, hneď a navždy.

Biľak, Mečiarovi nosiči kladiva a kto ešte môže byť ministrom kultúry

Na oboch epizódach – s pohoršujúcim obrazom i účelovým presmerovaním financií – je pozoruhodné jedno: koľko z toho, čo ministerka kultúry Martina Šimkovičová takto urobila, je vôbec schopná uvedomiť si.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Martina Šimkovičová

Komentáre

Teraz najčítanejšie