Denník N

Šéf inšpekcie životného prostredia Jenčo: Končím pre Tarabovu šikanu, ohrozuje chod celého úradu

Minister Tomáš Taraba a riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N – Tomáš Benedikovič
Minister Tomáš Taraba a riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo končí vo funkcii. Ako hlavný dôvod uviedol šikanu zo strany ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorá ohrozuje fungovanie celej inštitúcie.

Taraba sa pokúšal Jenča odvolať z funkcie už začiatkom novembra, nepodarilo sa mu to, lebo riaditeľ inšpekcie má štatút chráneného oznamovateľa. Ako policajný agent pomohol k obvineniu advokáta, ktorého kancelária zastupuje aj bývalých riaditeľov SIS Pčolinského a Aláča. S tými je v inom prípade obvinený aj Peter Košč, bývalý obchodný partner Tomáša Tarabu.

„Deň po tom, čo sa ma minister pokúsil odvolať, mi zakázal vykonávať akékoľvek personálne, organizačné zmeny, služobné cesty či prijímať rozhodnutia. Všetko bolo podmienené ministrovým súhlasom,“ ukazuje Jenčo ministrov príkaz.

Nasledujúca prax bola taká, že minister mu neodsúhlasil takmer nič. Riaditeľ inšpekcie mu doručil približne 50 žiadostí o súhlas, Taraba odpovedal na tri – čerpanie dovolenky a dve pracovné cesty.

Ostatné žiadosti sa týkali vyhlásenia verejných obstarávaní, podpísania zmlúv ako výsledkov verejného obstarávania, odmeny zamestnancom pri odchode do starobného dôchodku, koncoročné, teda vianočné odmeny, ktoré sa vyplácajú s novembrovou výplatou. Odmeny sa Jenčo rozhodol podpísať aj bez ministrovho súhlasu. „Zdalo sa mi nespravodlivé, aby sa inšpektori stali rukojemníkmi.“

Ján Jenčo je štatutárom organizácie, legislatívne je teda jeho postup v poriadku. To, že si má pýtať ministrov súhlas, je vnútroorganizačné opatrenie. Za jeho neuposlúchnutie mu hrozí disciplinárny postih. Paradoxné je, že ide o záležitosti, ktoré už schválili Tarabovi podriadení, napríklad generálny tajomník služobného úradu.

Inšpekcia by ostala bez antivírusu aj bez áut

Veci, ktoré Tomáš Taraba paralyzuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie