Denník N

Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klince

Robert Fico na začiatku svojej štvrtej vlády nechodí po rokovaní kabinetu medzi novinárov, neurobil ani tlačovú besedu o schválení programového vyhlásenia vlády. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico na začiatku svojej štvrtej vlády nechodí po rokovaní kabinetu medzi novinárov, neurobil ani tlačovú besedu o schválení programového vyhlásenia vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič

Táto slepota je jeho slabinou, lebo nevidí, že slovenská spoločnosť sa od jeho prvého nástupu k moci v roku 2006 zmenila a zmenili sa aj možnosti autoritárskeho populizmu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Ak je vaším jediným nástrojom kladivo, máte sklony vnímať každý problém ako klinec.“ Slávny americký psychológ Abraham Maslow takto upozornil na riziko zotrvačnosti ľudskej mysle, ktorá rieši nové problémy starými metódami.

Robert Fico si iný nástroj než kladivo nevie predstaviť, aj preto chce každý problém zatĺcť. Preto ide zrušiť špeciálnu prokuratúru. Podľa Fica musia všetky inštitúcie slúžiť jeho vláde, inak sa stávajú klincom na zatlčenie.

Tento nedostatok predstavivosti je v skutočnosti Ficova slabina. Nič iné než kladivo používať nikdy nevedel – rovnako ako Vladimír Mečiar. Myslí si, že rozumie Slovensku, lebo sa mu štyrikrát podarilo vyhrať voľby. Myslí si, že Slováci majú jeho kladivo radi a túžia ním dostať po hlave.

Fico a všetci jeho ľudia vrátane politikov Hlasu a SNS sú postihnutí spoločenskou slepotou, ktorú si privodili pobytom vo svojej voličskej bubline. Je síce veľká, ale stále je to len bublina nafúknutá dôchodcami, antivaxermi a obdivovateľmi Ruska.

Zrážka s realitou

Táto slepota sa prejavila napríklad pri pokuse

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie