Denník N

Opozícia chce koalícii komplikovať rušenie špeciálnej prokuratúry aj rokovaním cez vianočné sviatky, na protest prišli tisíce ľudí

Minulotýždňový protest pred úradom vlády, ktorý organizovali opozičné strany PS, SaS a KDH. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minulotýždňový protest pred úradom vlády, ktorý organizovali opozičné strany PS, SaS a KDH. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia nezohľadní výhrady Európskej komisie a nezastaví expresné rušenie špeciálnej prokuratúry. Na protest prišli tisíce ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vládna koalícia je rozhodnutá presadiť expresné zrušenie špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestov za ekonomickú kriminalitu aj napriek listu Európskej komisie, ktorá v stredu požiadala vládu, aby neschvaľovala zmeny tak rýchlo. Poslanci za Smer, Hlas a SNS sú pripravení podporiť zmeny na prebiehajúcej decembrovej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní.

Vládny návrh predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry k 15. januáru a znižovanie trestov za korupciu.

Tisíce ľudí na proteste: Neprejde vám to

Na protest opozičných strán PS, SaS a KDH pred úradom vlády prišli vo štvrtok po 18.00 h tisícky ľudí.

Spoločne skandovali „Neprejde vám to.“

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka hovoril, že prišlo viac ľudí, ako by Robert Fico čakal. Sľuboval, že demonštranti sa zídu opäť, ak bude treba.

Video: Prečo prišli ľudia na protest (autorka: Kamila Šebestová)

Špeciálna prokuratúra a Špecializovaný trestný súd vedia odhaliť a potrestať korupciu, povedala z pódia poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Preto, že to vedia, ich chce Robert Fico zlikvidovať,“ hovorí Kolíková a vyzýva dav, aby spoločne s opozíciou zabránili „ukradnutiu štátu“.

Keď podpredsedníčka PS Lucia Plaváková kritizovala predsedu Hlasu Petra Pellegriniho za to, že sa neozval, začal dav skandovať: „Korčok na Hrad.“ Prezidentský kandidát Ivan Korčok na opozičnom proteste nevystúpil.

Napriek zime prišlo aj veľa rodín s deťmi.

Na pódiu boli aj predseda KDH Milan Majerský, predsedníčka klubu KDH Martina Holečková a poslanec SaS Juraj Krúpa. Na proteste sa zúčastnil aj predseda SaS Richard Sulík a viacerí opoziční politici. Vystúpili aj zástupcovia iniciatívy Mier Ukrajine.

„Nebudeme ticho!“ skandoval dav pri ukončení protestu. Politici prisľúbili, že ak to bude potrebné, budú protesty proti vláde a jej zámerom opakovať.

Video: Záznam z protestu proti rušeniu špeciálnej prokuratúry

Taraba: V liste Európskej komisie som nenašiel žiaden problém

„Mesiac sa o tom s Európskou komisiou veľmi otvorene komunikuje. List som si prečítal a nie je tam žiadna konkrétna výhrada, v čom je problém. Oni len tvrdia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie