Denník N

Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva

Boris Johnson. Foto - TASR/AP
Boris Johnson. Foto – TASR/AP

1. Operácia Johnny English. 2. Oči doširoka zatvorené. 3. Dobrák štát.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Udalosti z oblasti práva komentuje ústavný právnik a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka.

Kde je panika alebo aspoň pobúrenie? Odložené na budúci týždeň, nech má ten krik do hlukovej steny nejakú úroveň.

Ale aj tie veci, ktoré dnes spomíname, sú poriadny rokenrol (na dnešný deň pripadá výročie nedožitých 80. narodenín Jima Morrisona, Sinead O’Connor by dnes mala 57 a presne pred 43 rokmi zastrelili Johna Lennona). A každá z nich sa zároveň vzťahuje na jednu z domácich aktualít.

1. Operácia Johnny English

Jedna vec je uvažovať odvážne, mimo zabehaných schém. Iná vec je zošalieť.

Aj v Británii beží vyšetrovanie postupu úradov počas pandémie Covid-19. V jeho rámci sa objavila správa, že vtedajší premiér Johnson plánoval nasadenie špeciálnych jednotiek pri „oslobodzovaní“ a následnom transporte vakcín z holandskej fabriky do Londýna.

Znie to ako scenár k pokračovaniu filmových príbehov Johnnyho Englisha a The Guardian v najlepšej tradícii britského humoru píše, že tamojšie „bezpečnostné zložky boli ušetrené najväčšieho debakla na holandskej pôde od operácie Market Garden“, čo bol riskantný, neúspešný a na životy vojakov tragicky nákladný pokus dostať sa na jeseň 1944 k Berlínu zo severnej strany. (Filmové stvárnenia tutu.)

Ale, ako hovorí majster Yoda a jeho miestni tovariši, z kontextu veci nevytrhávajme. Johnson ten plán vraj ukul v čase, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Týždeň v práve Rada Procházku

Komentáre

Teraz najčítanejšie