Denník N

Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozprávkový príbeh malého katalánskeho klubu pokračuje. Girona Futbol Club sa na konci septembra prvýkrát vo svojej histórii dostala na čelo španielskej La Ligy. Keďže išlo o siedme kolo, očakávalo sa, že podceňovaný tím v tabuľke padne.

Na začiatku decembra je však druhý, pričom od lídra Realu Madrid ho delí jeden bod.

Ak by dnes večer vyhral na ihrisku Barcelony, môže sa dostať na čelo tabuľky. Pri práve v tieni Barcelony sa až doteraz nachádzala. Girona FC je však klubom, ktorý má veľké ambície.

V minulej sezóne sa ako nováčik takmer dostala do pohárovej Európy, napokon však spadla na desiatu priečku. Teraz, iba šestnásť mesiacov po postupe do La Ligy, stále súperí s Realom a Barcelonou.

A nie je to náhoda. Za vzostupom Girony, ktorá ešte v roku 1999 hrala v piatej lige, je dlhodobý projekt, ktorý je úzko spojený s Manchestrom City a Perem Guardiolom, o päť rokov mladším bratom slávneho trénera Pepa Guardiolu.

Najdôležitejší v histórii

Minulý týždeň v sobotu Girona doma prehrávala s Valenciou 0:1, ale napokon ukázala svoju novú víťaznú mentalitu. Z lavičky prišiel na ihrisko 37-ročný uruguajský útočník Cristhian Stuani, ktorý dal od svojho príchodu do Girony v lete 2017 115 gólov v 210 zápasoch. Proti Valencii vsietil v rozpätí siedmich minút dva a zápas otočil. Radovali sa s ním všetci spoluhráči, k oslavám v rohu ihriska sa pridal aj obľúbený tréner Michel. „Stuani je najdôležitejší hráč v histórii Girony,“ chválil ho kouč po zápase.

Stuani nie je slávnym zakončovateľom, ale pre príbeh Girony bol kľúčový. Keď v sezóne 2018/2019 vypadla z La Ligy po poslednom zápase sezóny, on sa rozhodol zostať, aj keď mal ponuku z Barcelony.

Namiesto toho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

La Liga

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie