Denník N

Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Stanovisko predsedu Špecializovaného trestného súdu k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je predseda Špecializovaného trestného súdu

„Technicky vzaté“ založenie či zrušenie akéhokoľvek súdu či prokuratúry, zníženie či zvýšenie trestných sadzieb je vecou legislatívy a vecou relatívne jednoduchého politického rozhodnutia. Takéto rozhodnutie má však ďalekosiahle následky a môj názor je, že mu musí predchádzať široká diskusia a analýza následkov.

Nie je vecou sudcov v konečnom dôsledku vyhodnocovať, nebodaj nerešpektovať politické rozhodnutia, v každom prípade je však ich právom participovať na diskusii o nich. Môj príspevok do diskusie po návrate z dlhšie trvajúcej dovolenky často bez prístupu k internetu a po oboznámení sa so základnými faktami je nasledovný:

Špecializovaný súd zameraný na riešenie prípadov organizovaného zločinu a korupcie a špecializovaná prokuratúra začali pôsobiť v roku 2005, a pokiaľ ide o súd, zhruba polovica jeho sudcov a jedna sudkyňa na tomto súde pôsobia dodnes.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie