Denník N

Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa

Foto – Pexels/RODNAE Productions
Foto – Pexels/RODNAE Productions

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Psychologičky a psychológovia odpovedajú na 20 základných otázok o šikane a o spôsoboch jej riešenia. Vysvetľujú, ako postupovať pri odhaľovaní a riešení konfliktov a šikany a akých zásad by sa mali rodičia držať pri komunikácii s dieťaťom, ktorého sa šikana týka, a aj so školou, v ktorej sa deje.

V článku sa dozviete:

 • čo je pre dieťa, ktoré zažíva šikanu, dôležitejšie ako hľadanie vinníka,
 • že absencia školského psychológa v škole neznamená, že deťom a učiteľom v kritických situáciách nemá kto poskytnúť psychologickú pomoc,
 • čo nepodceniť pri ohlasovaní podozrenia na šikanu,
 • o čom všetkom by mala škola rodiča informovať po tom, ako oznámi podozrenie na šikanu,
 • kam sa obrátiť, ak škola rodiča neinformuje a šikanu nerieši,
 • prečo treba na preloženie dieťaťa do inej školy pomýšľať ako na jednu z posledných možností riešenia konfliktných situácií a šikany.

Na otázky odpovedá psychológ, špeciálny pedagóg a učiteľ Viktor Križo, psychologička a odborníčka na prevenciu rizikového správania z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Eva Smiková, psychologička a odborná garantka Linky detskej istoty Katarína Trlicová a psychologička Linky detskej istoty Katarína Kožová.

Doplňujúce informácie a dôležité fakty sme čerpali z bulletinu Na ceste k porozumeniu… keď v triede nie je bezpečne, ktorý vydalo centrum inkluzívneho vzdelávania Inklucentrum. Ďalej z brožúr na tému šikanovanie pripravených tímom Linky detskej istoty a z odborných materiálov Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

1. Ako zistím, že dieťa zažíva šikanu?

Ak dieťa v škole nemá pocit bezpečia, môže sa pokúšať vyučovaniu vyhýbať, snažiť sa o akúsi nenápadnosť alebo zo školy unikať. „Že dieťa neúmerne trpí, zistíme tak, že je osamelé, stiahnuté, nechce hovoriť o svojich problémoch, je zamrznuté alebo nervózne, môže byť aj agresívne, plačlivé, nechce jesť, zle spí, bolí ho brucho a podobne,“ hovorí psychológ Viktor Križo.

Agresívne prejavy doma a verbálne či fyzické útoky na spolužiakov v škole tiež môžu signalizovať nenaplnené potreby dieťaťa a nedostatok pocitu bezpečia a pochopenia, na ktoré sa rozhodlo reagovať útokom.

Ak má dieťa časté bolesti hlavy či brucha a vynecháva preto vyučovanie, treba spozornieť a položiť si otázku, či nie sú jeho problémy v skutočnosti psychosomatické.

„Všetky tieto signály môžu mať veľa príčin a v zásade je jedno, či dieťaťu niekto ubližuje v škole, doma či trpí úzkosťami alebo depresiami, alebo traumou. Príznaky duševnej bolesti dieťaťa sú veľmi podobné,“ upozorňuje Viktor Križo.

Psychológovia zdôrazňujú, že pre laika je ťažké odlíšiť, či dieťa v škole prežíva konfliktné situácie, alebo ide o šikanu. Šikanovanie je všeobecne definované ako opakované ubližovanie žiakovi, ktorý sa z rôznych príčin nemôže brániť. Môže ísť o dlhodobé zastrašovanie, ohováranie, vyhrážanie sa, nadávanie, ponižovanie, poškodzovanie vecí či fyzické násilie silnejšieho žiaka/žiakov voči slabšiemu alebo skupine slabších žiakov.

Či už ide o jednorazovú agresiu alebo šikanu, dôležité je, aby rodič dieťaťu poskytol pochopenie a bezpečný priestor na vyjadrenie svojich pocitov a zážitkov, ktoré v škole prežíva.

Krízové linky pomoci

 • Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (nonstop)
 • Linka detskej istoty: 116 111 (nonstop), www.ldi.sk
 • Linka detskej dôvery: 0907 401 749, každý pracovný deň od 8:00 – 20:00 hod, [email protected], četová poradňa na stránke www.linkadeti.sk
 • Linka nádeje: pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor: 055/644 1155
 • IPčko.sk (www.ipcko.sk), bezplatná a anonymná poradňa pre mladých ľudí. Poradenstvo mejlom na [email protected] a četová poradňa nonstop

2. Ako dieťa motivovať, aby sa dokázalo zdôveriť?

Na to, aby dieťa cítilo, že sa nám môže zdôveriť, je podľa psychologičky a odbornej garantky Linky detskej istoty Kataríny Trlicovej dôležitý najmä dobrý a otvorený vzťah rodiča s dieťaťom. „Ak sa s dieťaťom rodič bežne rozpráva o zážitkoch, o kamarátoch, o prežívaní, o zvládaní rôznych situácií, ale hlavne dieťa počúva a dôveruje mu, dieťa zvyčajne nemá problém zdôveriť sa,“ vysvetľuje.

Pri každej zmene správania dieťaťa či ochoty zverovať sa nám s ťažkosťami a pocitmi treba spozornieť. Signálom, že dieťa čosi ťaží, môže byť zmena zvykov a správania. „Ak rodič vníma, že dieťa uniká z rodinných vzťahov, často ho niečo bolí, zhoršilo sa v učení, je utiahnuté alebo podráždené, nechce s rodičmi komunikovať, znamená to, že dieťa vysiela signály, že ho niečo trápi a že riešenie problému samo so svojou psychickou výbavou nezvláda,“ hovorí odborníčka.

Ak je dieťa zrazu uzavreté, je dôležité ho ubezpečiť, že pri ňom stojíme a sme ochotní hľadať s ním riešenie každej zložitej situácie. Psychológovia odporúčajú na dieťa netlačiť a nesnažiť sa za každú cenu zistiť, čo sa deje. Naopak, rozrušené dieťa potrebuje, aby rodič dokázal vytvoriť pokojnú atmosféru, v ktorej sa cíti dobre a môže mu v pokoji opísať, čo ho trápi, bez rizika, že bude súdené alebo že ho rodič zahltí vlastným hnevom či smútkom.

„Rodič by nemal zabudnúť oceniť dieťa, že dokázalo problém opísať a že sa zdôverilo. Významne pomôže, ak rodič opisuje a prijíma emócie, ktoré prirodzene vyplývajú zo situácie, keď je druhému ubližované, teda smútok, strach, hnev,“ vysvetľuje Katarína Trlicová s tým, že deti potrebujú emóciu prežiť a až následne ju budú vedieť prijať, pomenovať a pochopiť.

3. Ako otvoriť dialóg s tínedžerom, ktorý komunikuje málo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Rodičovstvo

Školstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie