Denník N

Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika

Valéria Frištiková (Lucia) a Lukáš Frlajs (Lukáš) vo filme Perinbaba a dva svety. Foto - Bontonfilm
Valéria Frištiková (Lucia) a Lukáš Frlajs (Lukáš) vo filme Perinbaba a dva svety. Foto – Bontonfilm

Pokračovanie slávnej rozprávky síce vstupuje do úplne iného sveta, no nevyhne sa porovnaniu s prvotinou.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nevymyslel ju Juraj Jakubisko. Ani Ľubomír Feldek, ktorý s režisérom spolupracoval na scenári. A neboli to ani bratia Grimmovci, ktorí svojimi rozprávkami autorské duo inšpirovali.

Stopy ženskej postavy schopnej riadiť počasie vedú až do hlbokej minulosti. Môže mať podobu mýtickej obyvateľky hôr, inokedy bájnej dobroprajnej bytosti. Keby sme išli úplne na dreň, ide vlastne o ženský princíp Zeme.

Neprekvapí, že námet na pomedzí imaginácie a skutočnosti oslovil režiséra, ktorý si tykal s označením magický realizmus. A môžeme byť radi, že ženská entita ovplyvňujúca zrážky, vetry a ľudské osudy sa na ceste dejinami zastavila aj u nás. Konkrétne v roku 1985, keď na plátna a obrazovky vstúpil film Perinbaba.

Odvtedy už postava prášiaca snežné periny prešla množstvom ďalších spracovaní. A to od kreslených filmov, cez seriály, komédie až po mangu. My sa s ňou dnes stretávame v pokračovaní klasiky Juraja Jakubiska a zároveň v záverečnom diele jeho filmografie pod názvom Perinbaba a dva svety.

Aké to teda je?

Čo sa dá zažiť na ceste

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie