Denník N

Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je analytička Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA)

Nedostatočné zastúpenie žien v bezpečnostných a obranných kruhoch je v expertnej komunite témou roky, hoci vo verejnej debate sa o ňom stále diskutuje málo. Nejde len o policajtky a vojačky, rozsah je omnoho širší, no napriek doterajším snahám v tejto sfére stále dominujú muži.

Nezmenila to ani prelomová rezolúcia o ženách, mieri a bezpečnosti, ktorú ešte v roku 2000 schválila OSN.

Táto rezolúcia uznáva a zdôrazňuje význam rodovej rovnosti v oblasti mieru a bezpečnosti a vyžaduje, aby každý členský štát OSN zabezpečil zastúpenie žien na všetkých úrovniach budovania mieru a riešenia konfliktov. Snažiť by sa mali aj o navyšovanie počtu žien v ozbrojených silách.

Svoju stratégiu už prijala Európska únia či NATO, kde sa aktuálne diskutuje aj o tom, kto sa stane novým generálnym tajomníkom. Zaznievajú hlasy, aby to historicky prvýkrát bola žena.

K rovnosti je ešte ďaleko

Od prijatia rezolúcie už prešlo vyše dvoch desaťročí, za ten čas sa formálne záväzky celkom nepretavili do reality. Týka sa to aj vedúcich pozícií. Napríklad v štátoch Európskej únie ženy zastávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie