Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Súčasné obavy z účinkov umelej inteligencie na šírenie dezinformácií sú prehnané, myslia si to autori komentára, ktorý nedávno vyšiel vo vedeckom časopise Misinformation Review vychádzajúcom na Harvarde.

Autori článku reagujú na tri najčastejšie tvrdenia, ktoré sa opakujú v súvislosti s generatívnou umelou inteligenciou (AI) a jej vplyvom na šírenie internetových nezmyslov.

1. AI môže byť využitá na hromadné a lacné generovanie dezinformácií

Četboty a generátory obrázkov, ktoré dokážu za sekundu vygenerovať akýkoľvek obsah, ľudí znepokojili, pretože s takýmito nástrojmi je možné veľmi rýchlo a lacno zvýšiť produkciu lží a propagandy. Pravda sa tak môže stratiť v záplave neprávd.

No autori komentára v Misinformation Review argumentujú, že už aj predtým bolo šírenie dezinformácií lacnejšie ako publikovanie overených a spoľahlivých správ. Internet je plný hoaxov, no mnohé zostávajú nepovšimnuté. Dezinformácie sú dostupné, nie sú za paywallom, no aj tak ich priemerný čitateľ zachytí len veľmi málo.

„Naša pozornosť je obmedzená,“ povedal Sacha Altay, výskumník z univerzity v Zürichu. „Sme vystavení len veľmi malému zlomku informácií, ktoré sú dostupné na internete, takže zvýšenie množstva dezinformácií nič nezmení,“ myslí si.

Dezinformácie zasahujú len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Mediabriefing logoMediaBrífing

Umelá inteligencia

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie