Denník N

Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách

Premiér, prezidentka a minister obrany. Foto N - Tomáš Benedikovič
Premiér, prezidentka a minister obrany. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová varuje aj pred zastavením eurofondov. Koaličná väčšina zobrala opozícii v parlamente právo na otázky a zablokovala aj návrh na odloženie zmien trestnej politiky a zrušenia špeciálnej prokuratúry. Pridávate ďalšie dôvody k podaniu na Ústavný súd, hovorí Mária Kolíková z SaS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala vládnu koalíciu, aby sa zastavila v expresnom rušení špeciálnej prokuratúry a zmenách v trestnej politike. Naznačila, že ak zmeny koalícia Smeru, Hlasu a SNS presadí, novely bude vetovať. Bežne pritom vopred o vete nehovorí.

„Neviem si predstaviť, že by som nesmerovala k uplatneniu práva veta,“ povedala tentoraz.

Zároveň podanie na Ústavný súd označila za „realistickú možnosť po veľmi dôkladnom zvážení“.

Podanie na Ústavný súd si podľa prezidentky vyžiada hlbšiu analýzu, ale už „na prvú“ vidí „absenciu reálnych dôvodov na skrátené legislatívne konanie“.

Prezidentka: Môžu nám zastaviť aj eurofondy

Prezidentka Čaputová ešte varovala, že znižovaním trestných sadzieb pri trestných činoch proti rozpočtu Európskej únie sa vystavujeme možnému riziku pozastavenia eurofondov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Úrad špeciálnej prokuratúry

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie