Denník N

Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán

Márta Pardavi. Foto - Polina Georgescu
Márta Pardavi. Foto – Polina Georgescu

Boli sme presvedčení, že sa to u nás stať nemôže, hovorí spolupredsedníčka Maďarského helsinského výboru o ťažení Orbánovej vlády proti mimovládkam či médiám. Zoštátnili súkromné dôchodkové fondy, útočili na konkrétnych ľudí, nasadili na nich špionážny softvér aj súkromnú spravodajskú spoločnosť, hovorí v rozhovore Márta Pardavi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Skončilo sa obdobie vlády mimovládok, viackrát zopakoval Robert Fico potom, čo Smer v septembri vyhral predčasné parlamentné voľby a vytvoril vládu. Fico hovoril aj o tom, že mimovládne organizácie financované zo zahraničia by mali byť označené za zahraničných agentov. Hovoril o riešení podľa amerického vzoru, no vzor je v skutočnosti ruský a presadiť sa ho pokúsila aj maďarská vláda.

Medzi politikou Roberta Fica a Viktora Orbána sú paralely, aspoň na úrovni rétoriky, jednou z nich je démonizácia mimovládnych organizácií.

Maďarsko je v tomto smere oveľa ďalej: tam sa proti mimovládnym organizáciám brojí už desať rokov. So spolupredsedníčkou Helsinského výboru pre ľudské práva v Maďarsku Mártou Pardavi sme hovorili o tom, aké prostriedky použila moc proti mimovládkam. V rozhovore sa dočítate:

  • či sa občianske organizácie po nástupe vlády Viktora Orbána v roku 2010 cítili hneď ohrozené;
  • aké boli míľniky ťaženia proti mimovládkam;
  • ako nasadili špionážny softvér či súkromnú spravodajskú službu;
  • v čom vidí podobnosť pri prezidentke Zuzane Čaputovej;
  • či sa podľa nej môže aj na Slovensku stať to, čo sa stalo v Maďarsku.

Aké boli prvé príznaky toho, že sa občianske organizácie stanú pre vládu Viktora Orbána nepriateľom? 

Začiatkom roku 2010 to ešte nebolo jednoznačné. V predošlých dvadsiatich rokoch bolo nielen snom, ale aj racionálnym očakávaním mnohých občanov Maďarska a stredoeurópskych krajín to, že krajina kráča do Európskej únie a bude sa s ňou integrovať. V roku 2004 sme preto vstúpili do Európskej únie.

Z toho dôvodu ani občianske organizácie, ani občania nevenovali veľkú pozornosť tomu, že už po roku 2010 došlo v Rusku k veľmi vážnym udalostiam.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Úrad špeciálnej prokuratúry

Viktor Orbán

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie